Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie

In ce conditii poti retrage o plangere penala facuta pentru art. 220 C.Pen. ``Tulburare de posesie ?``
S-a abrogat incidenta plangerii penale prealabile .Insa impacarea e tot una definitiva, totala , neconditionata.
Si o regasim chiar si in apel sau recurs :)

In urma impacarii partilor ,se dispune , in etapa urmarii penale , incetarea acesteia , iar , in etapa judecatii , incetarea procesului penal.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Oare poate contesta la instanta solutia procurorului superior pe motivul ca pt. art. 220 nu se putea da NUP motivat de retragerea plangerii prealabile ? Rationamentul ar fi - nu e o infractiune cu plangere prealabila . Plangerea simpla nu se poate retrage . Nu putea opera NUP pt retragere pl prealabila .
Deci pot solicita ( in cadrul contestarii rezolutiei procurorului in instanta ) anularea rezolutiei intemeiata pe art. 197(1) raportat la art. 197(4) teza a 2- a ? Acest motiv este deci in penal un motiv de nulitate ?