Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... DISJUNGERE CAUZA CIVILA DE CAUZA PENALA
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

DISJUNGERE CAUZA CIVILA DE CAUZA PENALA

Cand si ce conditii trebuie sa fie indeplinite pentru a se cere disjungerea cauzei civile de cea penala ?
Va multumesc.
Pot fi mai multe situatii dar regula este ca instanţa poate dispune disjungerea actiunii civile, cand soluţionarea acesteia determină depăşirea termenului rezonabil de soluţionare a acţiunii penale. Soluţionarea acţiunii civile rămâne în competenţa instanţei penale.
De ex.,intr-o cauza penala, de aproape un an se face citarea partilor vatamate pentru a informa instanta daca se constituie parti civile..
Se poate cere si aproba disjungerea, in conditiile in care nu s-a terminat constituirea partilor civile ?
Dvs. ce calitate aveti in procesul penal, sau mai bine zis din partea carui participant in procesul penal puneti intrebarea sau aveti interes?
Intrebarea este pusa din partea partilor vatamate/civile.
1) Nu exista parte vatamata, ci doar persoana vatamata sau parte civila - delimitarea este absolut necesara.

2) Cate persoane vatamate sunt? Persoana vatamata s-a constituit parte civila sau nu?
Pana acum s-a constituit vreo parte civila sau s-a prezentat vreo persoana vatamata in vederea constituirii ca parte civila?

3) S-a desfasurat primul termen de judecata sau in ce faza este judecata?
Si mai ales, cum adica
de aproape un an se face citarea

Cu alte cuvinte, persoanele vatamate sunt citate si nu se prezinta sau nu au fost citate?