Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren agricol din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren agricol din mostenire

Buna ziua,

Se poate vinde un teren agricol mostenit de la parinti daca arendasul se opune ,avand un contract semnat cu unul dintre parinti, inainte de decesul acestuia?
Mentionez ca s a realizat succesiunea si eu sunt unicul mostenitor.Se poate realiza aceasta vanzare a terenului ,chiar daca arendasul are contract semnat cu unul dintre parinti ininte de decesul acestuia?
Nu poate bloca vanzare, daca isi exercita dreptul de preemptiune va trebui sa cumpere la prețul stabilit de dvs. In caz contrar il veti putea vinde oricui.
am depus oferta,arendasul si a dat acordul pentru pretul cerut dar nu ne a contactat pentru a cumpara efectiv.intrebarea mea este daca poate bloca la nesfarsit folosind acest drept de preemtiune?
Nu are cum sa va puna bete in roate daca nu cumpara adica daca nu s exercita acel drept de preemptiune sunteti liber sa vindeti oricui vreti.