Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca legal/ilegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca legal/ilegal

Buna ziua,
Sunt instructor de educatie la un liceu pentru copii cu deficiente. De cand m-am angajat mi s-a comunicat ca am dreptul la o singura zi libera pe saptamana pentru ca in cursul saptamanii avem ture scurte, de 3.5 ore si daca nu am lucra in weekend cate 12 ore nu ne-am face norma de 40 de ore. Exemplu: Luni 18.00-21.30; Marti 11-21.30; Miercuri 18.00-21.30; Joi 7-15; Vineri 18.30-21.30; Sambata 8-20; Duminica Liber. Norma este de 40 de ore, repartizate inegal. Intrebarea este: e ilegal sa dai o singura zi libera pe saptamana motivand ca, daca nu lucrezi in weekend 12 ore, nu-ti faci norma? Sau angajatorul este obligat sa faca programul de asemenea maniera incat sa fie respectat codul muncii. Va multumesc
HostyB, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri.