avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca legal/ilegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca legal/ilegal

Buna ziua,
Sunt instructor de educatie la un liceu pentru copii cu deficiente. De cand m-am angajat mi s-a comunicat ca am dreptul la o singura zi libera pe saptamana pentru ca in cursul saptamanii avem ture scurte, de 3.5 ore si daca nu am lucra in weekend cate 12 ore nu ne-am face norma de 40 de ore. Exemplu: Luni 18.00-21.30; Marti 11-21.30; Miercuri 18.00-21.30; Joi 7-15; Vineri 18.30-21.30; Sambata 8-20; Duminica Liber. Norma este de 40 de ore, repartizate inegal. Intrebarea este: e ilegal sa dai o singura zi libera pe saptamana motivand ca, daca nu lucrezi in weekend 12 ore, nu-ti faci norma? Sau angajatorul este obligat sa faca programul de asemenea maniera incat sa fie respectat codul muncii. Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2016
HostyB, utilizator
Cel mai recent răspuns: HostyB , utilizator 09:23, 27 Iunie 2016
Multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Liber pentru week-end lucrat Mickaelx Mickaelx Buna ziua, Am si eu nevoie de o lamurire pe care seful meu nu mi-o poate da si tututor ni se pare tare ciudat cum face programul. O sa detaliez putin ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Program de lucru, zile libere consecutive DLR DLR Buna seara, Am si eu o nelamurire, daca puteti sa ma ajutati. Am urmatorul program la serviciu: Sap. 1: Duminica 13 Noiembrie - Sambata 19 ... (vezi toată discuția)