avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Achizitie imobil cu sechestru
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Achizitie imobil cu sechestru

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
- vreau sa achizitionez un imobil prin credit ipotecar
- am gasit un imobil cu valoarea de 65.000 euro, dar acesta are pus sechestru asigurator de catre Ministerul Finantelor Publice pentru suma de 35.000 euro
- proprietarul a depus o cerere de intelegere amiabila pentru vanzare, care a fost aprobata de MFP in conditiile in care si banca este de acord
- practic banca ar urma sa vireze suma de 35.000 euro in contul MFP si diferenta catre proprietar

Intrebare ar fi daca pot sa achizitionez acest imobil si ce documente ar trebui sa am ca banca sa accepte creditarea?
Ati mai intalnit asemenea situatii care sa aiba o finalizare favorabila?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pepsiv , utilizator 13:28, 4 Iulie 2016
Asta depinde de la banca la banca. Nu este o intrebare care sa aiba un raspuns juridic.
Cat timp imobilul poate fi evaluat (adica se permite accesul in el pentru un evaluator al bancii, sa il vada si sa faca poze), si Ministerul Finantelor isi da acordul, iar tranzactia respecta conditiile respective, nu cred sa fie o problema.

Totul e sa discutati cu banca - exista clar posibilitatea sa fie banci reticente...
Va multumesc pentru ajutor!

Astazi voi merge la banca sa vad ce feedback imi dau ei.
Imobilul poate fi evaluat, proprietarii au acces total la el. A fost facuta o evaluare chiar si de catre MFP.

Cu deosebita consideratie,
Vlad

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit pentru apartament cumpărat prin prima casă, neachitat integral aallynaa aallynaa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Doresc sa cumpar un apartament cu credit ipotecar dar care este achizitionat prin \"prima casa\" si pentru ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare incheiat intre parinti si copii doms doms speta: varianta 1. parintii ies la pensie si vor sa se mute din localitate. intentioneaza sa achizitioneze o casa la tara. Ca sa obtina banii pentru ... (vezi toată discuția)
Op conditionat pentru stingerea datoriilor catre asociatia de proprietari? scarlat_ramona scarlat_ramona Buna ziua, sper sa adresez intrebarea in sectiunea potrivita. As dori sfatul dvs in urmatoarea situatie: Dorim sa achizitionam prin Prima Casa un apt ... (vezi toată discuția)