Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refuz plata factura Emisa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refuz plata factura Emisa

Buna-Ziua!
Va rog sa-mi spuneti care este procedura de recuperare a banilor pentru o factura emisa si acceptata.Detinem o mica firma de constructii si am terminat de executat lucrarea iar beneficiarul, o firma mare, dupa ce a semnat de receptie ne amana plata cu toate ca au incasari mari . Va multumim.
Daca aveti contract faceti cum spune colegii mei -OG119/2007, daca aveti numai factura cu plata partiala achitata ,deci debit recunoscut de debitoare OG.5/2001 -somatia de plata -in 2 termene aveti hotarare o incuviintati si treceti la executare.
PT.somatia de plata nu este nevoie de conciliere ,taxa de timbru judiciar,timbru si ...succes =D>
Va multumesc tuturor pentru raspuns.Vom trece la ceea ce imi scrieti daca si ultima promisiune de plata in 25 aug nu se va materializa.