Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie in timpul concediului de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie in timpul concediului de maternitate

Sunt in CCC cu copilul 1.
Vreau sa stiu daca beneficiez de stimulent in urmatoarea situatie:

- ma intorc la lucru cu 60 de zile inainte de 2 ani ai copilului 1, dar am sa intru direct in prenatal cu copilul 2.
Mentionz ca pentru copilul 2 nu vreau CCC, am sa stau doar in medical si apoi raman la lucru.
Mai pot lua stimulentul de inserție pe concediu de risc maternal,deși am nascut acum 3 luni?!
Mulțumesc anticipat!
În situația persoanelor îndreptățite aflate în plata stimulentului de inserție care solicită concediile medicale prevăzute la art. 2 alin. (1), cu excepția celui prevăzut la lit. c), din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, plata stimulentului de inserție nu se suspendă[/b

art.2 alin. 1 lit.c - c) concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;
Cornel Vasile, Consilier juridic