avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie in timpul concediului de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie in timpul concediului de maternitate

Sunt in CCC cu copilul 1.
Vreau sa stiu daca beneficiez de stimulent in urmatoarea situatie:

- ma intorc la lucru cu 60 de zile inainte de 2 ani ai copilului 1, dar am sa intru direct in prenatal cu copilul 2.
Mentionz ca pentru copilul 2 nu vreau CCC, am sa stau doar in medical si apoi raman la lucru.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:39, 2 Februarie 2022
Mai pot lua stimulentul de inserție pe concediu de risc maternal,deși am nascut acum 3 luni?!
Mulțumesc anticipat!
În situația persoanelor îndreptățite aflate în plata stimulentului de inserție care solicită concediile medicale prevăzute la art. 2 alin. (1), cu excepția celui prevăzut la lit. c), din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, plata stimulentului de inserție nu se suspendă[/b

art.2 alin. 1 lit.c - c) concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul de insertie poate fi acordat si în perioada concediului de risc maternal? nego nego O colegă de serviciu s-a întors din concediul pentru creștere copil înainte ca acesta să împlinească vârsta de un an. A beneficiat de stimulent în ... (vezi toată discuția)
Concediu medical și stimulentul de insertie DraguM DraguM Buna ziua, ma puteți lămuri si pe mine, va rog, sunt in următoarea situație: Sunt in ccc și din nou însărcinată. As dori sa știu dacă mi se acorda ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , în caz de concediu risc maternal se mai acorda stimulent ... Boros Ana Maria Boros Ana Maria Buna ziua , în caz de concediu risc maternal se mai acorda stimulent de inserție.? Mulțumesc (vezi toată discuția)