Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... CCC dupa perioada de CFP
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

CCC dupa perioada de CFP

M-ar interesa daca s-a aprobat noua lege CCC cu calculul a 12 luni din cele 24 lucrate.In ce conditii se poate trece din CFP in CCC? lucrez in invatamant si plec un an la munca in strainatate
1. Daca in an ul cu CFP raman insarcinata pot beneficia de CCC de la locul de munca din Romania?
2. Daca la 31 august cand trebuie sa revin din CFP la serviciu am mai putin de 4-5 luni de sarcina va trebui sa mai lucrez pana la 7 lune poate completa cu concediu medical de la specialist pana la 7 luni? adica intrarea in ccc
3.pentru a beneficia de drepturile banesti a ccc , copilul trebuie sa se nasca in Romania?sa aiba acte din Romania?
4. daca la 31 august la finalul cfp am 7 luni de sarcina..sau 9 luni de sarcina pot depune cerere pt ccc?adica de la 1 sept cand ar fi trebuit sa incep serviciul sa intru direct in ccc?
5. cand ar trebui sa revin din cfp la locul de munca in a cata luna de sarcina pt a beneficia de ccc? si a nu avea intrerupere in revisal?
Aceste OUG 158 si 111 sunt aparute inaintea acestei noi legi care ia in considerare 12 luni din ultimele 24. TOTUSI CE S-A SCHIMBAT? CUM AJUTA NOUA LEGE DACA ULTIMELE 12 LUNI AU FOST CFP?
deny_sa18, utilizator
OUG 158/2005 nu are nicio legatura cu CCC.

Noile modificari se aplica de la data de 1 iulie 2016.

Este problema dvs daca in ultimele 12 luni ati fost in CFS , dar in celelalte 12 luni ce statut ati avut ?