Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriptie

Poate cineva sa mi spuna dupa cat timp se prescrie o sanctiune contraventionala si de cand se calculeaza acest termen?
De exemplu in cazul in care sanctiunea a fost contestata de cand se calculeaza?
va multumesc frumos
ok, dar forma actualizata de care vorbiti nu abroga si articolul 14, alineatul 1! si in orice caz prevederile oug 2/2001 au prioritate...simplu pentru ca sunt prevazute de o LEGE SPECIALA!!!!! e chiar asa greu de inteles???
Stimate @ticut daca ati fi fost putin atent la mesajul initial ale userului naoemi_n2000, ati fi observat ca procesul verbal prin care s-a constatat contraventia a fost contestat.
Poate cineva sa mi spuna dupa cat timp se prescrie o sanctiune contraventionala si de cand se calculeaza acest termen?
De exemplu in cazul in care sanctiunea a fost contestata de cand se calculeaza?

De aici rezulta faptul ca a fost comunicat(pentru ca orice jurist care se respecta stie, sau ma rog ar trebui sa stie nu poti contesta un P_V pe care nu l-ai primit ), iar userul doreste informatii in ceea ce priveste termenul de prescriptie al executarii sanctiuni, care in cazul amenzilor este de 5 ani asa cum prevede legislatia fiscala citata anterior, acest termen curge in cazul contestarii de la momentul ramanerii definitive a hotarari judecatoresti de respingere a contestatiei la procesul verbal
AVETI DREPTATE...si amandoi suntem pe langa subiect...pentru ca termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti care respinge plangerea! si userul nu a spus cum s-a finalizat procesul! in rest sunt de acord cu ce ati scris.