Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... demisie presedinte asociatie proprietari/numar minim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

demisie presedinte asociatie proprietari/numar minim membri conducere

a) Sunt presedintele asociatiei de proprietari si doresc sa imi depun demisia.
Am convocat sedinta generala cu acest subiect.

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac, pentru ca administratorul mi-a zis ca eu de fapt trebuie sa fac cerere de demisie cu 30 de zile inainte, ceea ce mie mi se pare aberant. Eu nu am inaintat aceasta cerere inca.

In comitet sunt 1 presedinte, 1 cenzor, 1 membru si 1 administrator.

b) exista limita minima pentru cati membri pot fi membri in comitetul de conducere? Momentan e doar o persoana, si de aceea intreb.

Cu stima

art. 46-L196/2018
(6) Nu au dreptul de a fi alese sau numite în funcții de conducere, administrare sau control din cadrul asociațiilor de proprietari persoanele înrudite până la gradul al III-lea cu cei care deja ocupă aceste funcții.
sorindoru a scris:

a) Sunt presedintele asociatiei de proprietari si doresc sa imi depun demisia.
Am convocat sedinta generala cu acest subiect.

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac, pentru ca administratorul mi-a zis ca eu de fapt trebuie sa fac cerere de demisie cu 30 de zile inainte, ceea ce mie mi se pare aberant. Eu nu am inaintat aceasta cerere inca.

În comitet sunt 1 președinte, 1 cenzor, 1 membru și 1 administrator.
b) exista limita minima pentru cati membri pot fi membri in comitetul de conducere? Momentan e doar o persoana, si de aceea intreb.

În primul rând, e ilegal să ai un număr par de membri în Comitetul Executiv !
În al doilea rând, e imposibil să ai în C.E. ca membru, cenzorul Asociației, care e ca un organ de control ... dar e și șef în același timp, fiind controlat de ... propria persoană !
Noua lege interzice să fie membri în C.E. administratorul și cenzorul.
Nici in L230/2007 cenzorul si administratorul nu faceau parte din CEx.
Cex este compus din 3 sau 5 membri, presedintele asociatiei de proprietari este si presedintele CEx, adminstratorul si cenzorul sunt angajati ai asociatiei si nu fac parte din CEx.
Buna ziua

As dori sa va intreb un lucru: in ce conditii un presedinte poate sanctiona sau demite un administrator? La noi in asoc. administratorul e jupan, iar membrii comitetului ii sunt amici. Eu sunt presedinte, dar nu ma asculta nimeni. Multumesc.
Administratorul poate fi sanctionat si demis in conditiile codului muncii, daca este angajat cu contract individual de munca, si in conditiile contractului de prestari servicii daca este incheiat un contract de p.s., are firma/PFA.

Poate fi demis pentru neindeplinirea atributiilor din L196/2018, a sarcinilor din fisa postului si a celor din contractul de munca.

Daca are c.i.m. constituiti o comisie de cercetare disciplinara formata din membrii CEx si emiteti in calitate de presedinte intocmiti un referat in care descrieti atributiile/sarcinile pe care nu indeplineste si dispuneti prin decizie a presedintelui cercetarea disciplinara prealabila potrivit codului muncii,

Studiati art. 247-252 din L53/2003 Codul muncii si urmati cu strictete prevederile legii, altfel, va poate da in judecata pentru anularea deciziei de concediere si ii veti plati si salariul retroactiv.

[ link extern ]

Intrebarea intrebatoare, are contract de munca? a primit fisa postului?
Daca nu a primit fisa postului de la CEx cand a fost angajat, poate CEx si dvs sunteti mai noi iar administratorul mai "vechi", in referatul pe care il intocmiti va referiti numai la atributiile din L196/2018 si c.i.m., evitati sa va referiti la fisa postului.