avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... actiune in instanta ptr. sporuri incluse in pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

actiune in instanta ptr. sporuri incluse in pensie

Cum pot face rost de un model de actiune in instanta ptr. includerea sporurilor(acord global cu statut permanent) in calcularea pensiei?Am primit de la Casa de pensii decizia noua in care nu mi au fost incluse sporurile specificate in adeverintele eliberate de institutiile unde am lucrat.Mentionez ca sant pensionata medical, cu pensie f.mica si nu mi permit un avocat.Pot face o cerere ptr. avocat din ociu?Cum?Mii de multumiri
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:38, 8 Septembrie 2009
Problema nu este ca legile sunt dure si convin sau nu.
Problema este ca legile sunt neclare ,contradictorii si permit sentinte diferite chiar la nivelul instantelor de judecata.
Oricum cred ca la judecata trebuie sa primeze principiile fundamentale de drept si nu comenzile celor la putere.
Noi nu facem decat sa ne spunem punctul de vedere in speranta ca vor veni timpuri si legi mai bune.
Deja ICCJ s-a pronuntat intr-un recurs in interesul legii cu privire la grupele de munca!
tudorioan a scris:

Deja ICCJ s-a pronuntat intr-un recurs in interesul legii cu privire la grupele de munca!

Activitatea desfasurata in grupe de munca nu are nicio legatura cu forma de retribuire!
Pe cale de consecinta, RIL-ul Procurorului General din aprilie 2008 nu are nicio legatura cu cel promovat in august anul acesta.
Mesajul dvs. nu are legatura cu topic-ul.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie cadru didactic universitar dorelbaiu dorelbaiu Va rog, daca poate cineva sa ma lamureasca asupra urmatorei probleme: Am lucrat cadru didactic universitar in U.P.B. Pensia calculata in baza legii ... (vezi toată discuția)
Lucru in acord global PD PD Buna seara! Am lucrat in cercetare proiectare si eram platita in acord global+ore suplimentare, dar pentru dosarul de pensie nu se da adeverinta pentru ... (vezi toată discuția)
Calcul sporuri Steladumitru Steladumitru Buna ziua! Am primit decizia de pensionare anticipata si nu mi s-au luat în calcul și adeverințele din care reiese că am avut sporuri,acord ... (vezi toată discuția)