Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anveloparea termica prin programul Primariei si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anveloparea termica prin programul Primariei si Ordonanta de Urgenta 69 din 30 iunie2010

Va rog sa imi explice cineva
''OUG 69/2010 Art 13
(3) Beneficiarul va garanta prin angajament asumat de catre propietari locuintelor unifamiliale sau a celor din blocuri de locuinte in calitate fideljusiori, pentru recuperarea sumelor neplatite de beneficiar rezultate din executarea garantiilor acordate de Fondul National de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii SA-ifn in numele si contul statului.
(4) Asupra imobilelor incluse in programl prevazut de prezenta ordonanta de urgenta se noteaza in partea a-III-a a cartii funciare a imobilelor existenta contractului de imprumut si a conventiei de fidejusiune.''
Din cate inteleg eu, propietarul unui apartament trebuie sa plateasca 20% din lucrare, 30% plateste Primaria Timisoara si 50% Fonduri Europene. Un bloc de 10 etaje reabilitat termic, costa intre 400.000-500.000 lei fara TVA, acum daca pe parcurs apar alte probleme care necesita reparatie, bineinteles costul lucrarilor se adauga la contractul initial. Pe mine ma intereseaza daca Primaria contracteaza un imprumut si se apuca de lucrare, bani din Fondurile Europene si cele de la Primarie când ii primeste Asociatia pentru a achita împrumutul? Daca se face un credit in numele Asociatiei, propietarii pot sa aleaga Banca si sa negocieze dobanda si alte taxe impuse de banca? Ce inseamna fideljusiori si ce prevede o conventie de fidejusiune?
NCorina, utilizator
Pe scurt, din momentul in care ati semnat contractul de mandat nu mai aveti niciun control. Toate costurile + suplimentare etc vor fi imputate asociatiei. In plus , potrivit legii toate sumele sunt executorii. Care este nedumerirea ?
ausfahrt a scris:

Pe scurt, din momentul in care ati semnat contractul de mandat nu mai aveti niciun control. Toate costurile + suplimentare etc vor fi imputate asociatiei. In plus , potrivit legii toate sumele sunt executorii. Care este nedumerirea ?

Sa inteleg ca imi pot pierde apartamentul pentru un polistiren?
ausfahrt a scris:

Pe scurt, din momentul in care ati semnat contractul de mandat nu mai aveti niciun control. Toate costurile + suplimentare etc vor fi imputate asociatiei. In plus , potrivit legii toate sumele sunt executorii. Care este nedumerirea ?

[ link extern ]
Timișorenii vor plăti o taxă de reabilitare termică. Nu toți, ci doar cei care au beneficiat de fonduri europene și de fonduri de la bugetul local pentru anveloparea blocurilor. Reprezentanții primăriei au stabilit deja și cum se calculează.
Cuantumul taxei va fi [..] în funcție de sumele avansate de către autoritățile locale pentru asigurarea cotei de contribuție aferente proprietarilor, de cotele-părți indivize din proprietatea comună aferentă fiecărei proprietăți individuale și după caz și în baza documentelor și a constatării proprii ale compartimentului

Decizia de impunere prin care se stabilește taxa devine executorie în condițiile legii, la expirarea fiecărui termen de plată

Au schimbat 'cota-parte' cu 'taxa'.In rest este la fel..
Ma intereseaza cate semnaturi trebuie sa aibe Asociatia pentru a se inscrie in acesta afacere? La sedinta s-a spus ca daca au 27 din 44 de semnaturi Primaria ii inscrie?
Ce se intampla cu cei care nu vor? sunt fortati sa participle?
NCorina, utilizator