Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament, viagerat, uzufruct ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament, viagerat, uzufruct ?

Locuiesc intr-un apartament inchiriat de la un batran de 83 de ani. Doresc sa cumpar acest apartament. Doresc sa ii achit un avans consistent dupa care sa platesc un fel de rate (in loc de chirie) pana la achitarea apartamentului, sau pana la decesul batranului. Care este cea mai corecta procedura, atat pentru el, cat si pentru noi, chiriasii?
Corect ceea ce v-au zis colegii mei. Eu ma intreb si care este pararea acelui batran. Si aveti grija, orice fel de contract incheiati dovediti in primul rand ca batranul are discernamant.