avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie intretinere minor

Buna ziua! Sper sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns! Sotul meu plateste pensie de intretinere pt copilul din prima casatorie 25% din venitul net lunar. In curand se va naste copilul nostru si as dori sa stiu in ce fel se va modifica pensia de intretinere pt primul copil. Va plati tot 25% sau... cat?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 15:18, 14 Aprilie 2012
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Din pacate, practica nu este intotdeauna aceeasi cu teoria...
Caz concret : divort - pensie alimentara platita de tata, se recasatoreste, i se naste cel de-al doilea copil, introduce actiune pentru micsorare pensie intretinere cu certificatul de nastere depus la dosar.....Instanta hotareste ca nu este cazul ca pensia primului copil sa fie modificata...
Alt caz concret : tatal plateste pensie alimentara celor doi copii de 6 si respectiv 3 ani, unuia 200 lei si celuilalt 150 lei...
Mai au copii drepturi egale la intretinere???
Anniela, cateva spete solutionate prost nu pot sa ne conduca la ideea unei reguli, ci a unor exceptii de la regula...;)
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2009
Corina Capotã, Avocat
In concluzie, suntem la mana unui judecator....Daca avem noroc, bine, daca nu....nu. Pai atunci o sa facem recurs pana cand vom gasi un judecator care sa imparta egal. Cu ce drept hotaraste un judecator ca un copil are nevoi mai mari decat celalalalt? Numai dupa varsta? Daca e mai mic inseamna ca nevoile sunt mai mici? Hmmm-chiar asa? E foarte discutabil...
Ooooo...daca mai faci si recurs....:)).....alti bani...aceeasi distractie...din pacate. " Exceptii de la regula " se numesc acum nedreptatile pe care le fac judecatorii???
Suntem intradevar la mana lor...si mai e o zicala din batrani...corb la corb nu-si scoate ochii....Asa ca slabe sperante qween35, eu te sfatuiesc sa o lasi asa cum a picat, ca poate sa pice si mai prost...

Alte discuții în legătură

Suma pensiei alimentare se poate modifica? Zaraki Zaraki Fostul sot s-a recasatorit si va avea un copil cu actuala sotie, deci un alt minor in intretinere. El sustile ca din punct de vedere legal, pensia alimentara ... (vezi toată discuția)
Pensia de intretinere la doi copii dildi dildi buna ziua, in anul 2007 am divortat. Din prima casatorie am o fetita, pentru care platesc pensia de intretinere 120 lei / dintr-un venit de 550 lei /. In anul ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Mihaela blonda Mihaela blonda Buna ziua,sunt divortata si am un baietel de 6 ani iar el sta la tatal lui iar eu platesc pensie alimentara de 170 lei iar eu acuma stau cu altcineva si ... (vezi toată discuția)