avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vot in AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vot in AGA

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca este reglementat prin lege dreptul de -un vot pe actiune in cadru AGA sau actionarul si votul in cadru AGA.
Va multumesc,dorindu-va toate cele bune.
Cu mult respect,
Artimon Botan
Cel mai recent răspuns: artimon , utilizator 13:15, 28 Februarie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Rog sa fiu scuzat, ca nu am stiut sa va relatez intreaga situatie,la cele cateva intrebari din text ,va comunic urmatoarele:
- Actiunile sunt la purtator(se vrea ca la prima AGA sa fie nominale)
- Nu avem o clauza stipulata in acest sens
- Intregul capital al societatii este cumparat numai de catre salariati
- Societatea este constituita numai de salariati care sunt si actionarii societatii.
- Nu este inscrisa la Registru Comertului si nici la Registru Actionarilor.
- Se vrea ca la prima sedinta societarea sa fie declarata inchisa.
In asteptarea raspunsului d-voastra ,va doresc O ZI BUNA.
Cu mult respect,
Artimon Botan
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc,
O seara Buna.
Cu respect Artimon Botan
Buna seara,
Daca 2 membrii din consiliu de adminstratie ( din 5 membrii) solicita convocarea AGA presedintele consiliului de administratie e obligat sa convoace AGA ?
Cu respect
Artimon Botan

Alte discuții în legătură

Legea31/1990 artimon artimon Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un actionar majoritar(40 %) solicita convocarea AGA prin care vrea sa anuleze hotararea AGA anterioara( adunare ... (vezi toată discuția)
Aga legal constituita sau nu??? codmor codmor Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns. Nu sunt jurist de meserie, asa ca .....#-o Lucrez la o societate comerciala, care are 5 ... (vezi toată discuția)
Distribuire dividende doar la un acționar? adela05 adela05 E posibil ca intr-un SA sa se distribuie dividende doar unui acționar, urmând ca celorlalți sa se distribuie ulterior? (vezi toată discuția)