Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vot in AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vot in AGA

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca este reglementat prin lege dreptul de -un vot pe actiune in cadru AGA sau actionarul si votul in cadru AGA.
Va multumesc,dorindu-va toate cele bune.
Cu mult respect,
Artimon Botan
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Rog sa fiu scuzat, ca nu am stiut sa va relatez intreaga situatie,la cele cateva intrebari din text ,va comunic urmatoarele:
- Actiunile sunt la purtator(se vrea ca la prima AGA sa fie nominale)
- Nu avem o clauza stipulata in acest sens
- Intregul capital al societatii este cumparat numai de catre salariati
- Societatea este constituita numai de salariati care sunt si actionarii societatii.
- Nu este inscrisa la Registru Comertului si nici la Registru Actionarilor.
- Se vrea ca la prima sedinta societarea sa fie declarata inchisa.
In asteptarea raspunsului d-voastra ,va doresc O ZI BUNA.
Cu mult respect,
Artimon Botan
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc,
O seara Buna.
Cu respect Artimon Botan
Buna seara,
Daca 2 membrii din consiliu de adminstratie ( din 5 membrii) solicita convocarea AGA presedintele consiliului de administratie e obligat sa convoace AGA ?
Cu respect
Artimon Botan