Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare succesiune

Buna ziua, am si eu o intrebare, o nelamurire.Eu am o sora, mostenim 3 sfert dintr-o jumatate de imobil impreuna, dar nu vrem asta, vrem sa renuntam la partile noastre in favoarea mamei.Mi s-a spus ca doar unul dintre noi poate face asta.Este adevarat?Chiar nu am auzit asa ceva pana astazi.Va multumesc anticipat.
Ca sa eliminati riscurile ar fi indicat sa se ajunga la situatia de a fi inlaturati toti ceilalti mostenitori de la mostenire, inclusiv voi descendentii.

Ar fi insa recomandabil sa fiti asistat de avocat ca sa nu aveti probleme juridice pentru ca trebuie totul foarte bine gandit si pus la punct in functie de toate aspectele de fapt.
Exista si posibilitatea ca mostenitorii sa se insele intre ei.

Notarul nu va poate ajuta in aceste demersuri juridice.

Ca sa nu va complicati exista si posibilitatea sa va instrainati drepturile catre mama dvs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
gi-jane2 a scris:

Puteti renunta amandoi, dar pe principiul " ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca ", daca renuntati amandoi copiii tatalui la mostenire, intr-adevar, la mostenire, in afara de mama, vin si alte clase de mostenitori ai tatalui, adica fratii lui si daca e cazul si parintii lui, bunicii dvs. Nu e cazul sa fiti socat. Sa vedeti ce socati ati fi fost daca notarul v-ar fi lasat sa faceti cum doriti si va trezeati ca ati renuntat degeaba si ca mama mosteneste jumatate si fratii tatalui jumatate ( poate nu a avut frati si nu are cine sa va incurce, nu stiu )
Sora vitrega, nu stiu de ce ar renunta, daca renunta, nu va mai mosteni nimic.
E simplu daca vreti sa ii cedati mamei, acceptati succesiunea, o dezbateti si apoi, faceti partaj cu mama sau ii donati..
Nu inteleg de ce vreti sa ii cedati mamei, ii e frica c-o dati afara sau cum ?

Sora mea vitrega ia promis tatalui de ani de zile ca nu are pretentii, ea are o situatie financiara buna si acum vre sa isi tina promisiunea.Eu nu vreau partea, oricum pana la urma imi va reveni mie.Vrem pur si simplu sa ramana mama mostenitoare pe apartament.Are 2 frati inca in viata, poate ei ar fi problema, alti urmasi nu mai sunt.Nu avem voie sa renuntam direct?Mie notarul mi-a spus ca unul dintre copii poate, nu amandoi.Nu prea inteleg de ce, ori se poate ori nu.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ca sa eliminati riscurile ar fi indicat sa se ajunga la situatia de a fi inlaturati toti ceilalti mostenitori de la mostenire, inclusiv voi descendentii.

Ar fi insa recomandabil sa fiti asistat de avocat ca sa nu aveti probleme juridice pentru ca trebuie totul foarte bine gandit si pus la punct in functie de toate aspectele de fapt.
Exista si posibilitatea ca mostenitorii sa se insele intre ei.

Notarul nu va poate ajuta in aceste demersuri juridice.

Ca sa nu va complicati exista si posibilitatea sa va instrainati drepturile catre mama dvs.

Exista la asta m-am gandit eu astazi, sa fac treaba asta doar ca nu stiu exact cum se face, eu nu ma pricep, am mers doar pe logica.Ne luam amandoi partile, apoi facem un contract de vanzare catre mama mea in care ne cedam partea.Doar ca sunt bani in plus, chelutile pe care mama din pensie ei mica nu le poate suporta.
Mie notarul mi-a spus ca unul dintre copii poate, nu amandoi.Nu prea inteleg de ce, ori se poate ori nu.

Pai daca renunta numai unul, de partea lui profita celalalt copil si mama. Descendentul inlatura de la mostenire alte grupe de mostenitori, ma refer la frati. Adica daca macar unul din copii mosteneste, nu mai vin la mostenire fratii tatalui dvs.
Sa renunte sora, iar dvs cu mama faceti partaj sau ii donati.

Eu nu vreau partea, oricum pana la urma imi va reveni mie.

o sa va revina, dar in loc sa platiti mai putin ca taxe, o sa platiti mai mult pt ca se calculeaza la valoarea mostenirii. Daca ramaneti acum cu cota ce o mosteniti, nu mai platiti nici pt partaj sau donatie acum si nici sa s-o mosteniti din nou mai tarziu.
Chiar nu inteleg de ce va deranjeaza sau cu ce o deranjeaza pe mama sa fiti coproprietari.
Mama are oricum un drept de abitatie viager ca sot supravietuitor, asa ca daca nu cereti partajul, oricum nu o puteti da afara.
~ Conținut șters la cerere ~