avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare succesiune

Buna ziua, am si eu o intrebare, o nelamurire.Eu am o sora, mostenim 3 sfert dintr-o jumatate de imobil impreuna, dar nu vrem asta, vrem sa renuntam la partile noastre in favoarea mamei.Mi s-a spus ca doar unul dintre noi poate face asta.Este adevarat?Chiar nu am auzit asa ceva pana astazi.Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Borzah , utilizator 05:29, 22 Februarie 2017

In primul rand, nu exista renuntare "in favoarea". Renuntati, renuntati pur si simplu.
Partea celui care renunta se va imparti in mod egal intre ceilalti mostenitori.
In al doilea rand, daca tatal dvs a decedat dupa 1 octombrie 2011, ideal ar fi sa ramana unul dintre copii mostenitor impreuna cu mama dvs.
Daca toti copiii defunctului renunta, sunt chemate la succesiune rudele din clasa urmatoare (fratii/surorile tatalui si bunicii paterni).
Nu exista frati/surori sau parinti, sunt chemate rudele din clasa a 3-a (bunicii defunctului).
Nu exista rude din clasa a 3-a, sunt chemate rudele din clasa a 4-a (verii primari).
Numai daca nu mai exista "samanta" de neam, poate ramane mama dvs unic mostenitor. Altfel, succesiunea se imparte.
Asta cu renuntatul copiilor pentru mama era o practica pe vechiul Cod civil.
Cel mai probabil vom prelua mostenirea, si apoi vom vinde catre mama, sau donatie.Dar eu as mai dori sa stiu doar atat, ce se intampla daca in termenul de un an de zile nu ne prezentam sa ne cerem drepturile?Am inteles ca ne pierdem partea, cui ramane atunci?E mai simplu asa?
Ati inteles bine cumva...
E cea mai buna varianta sa vindeti dupa ce mosteniti sau sa va pierdeti amandoi drepturile.
Asa isi pierd toti drepturile mai putin mama dvs...daca se descurca...

Cel mai simplu este sa vindeti dupa ce mosteniti...
Nu e bine sa va jucati cu ceea ce nu stapaniti...pe aspectele de drept...
Da, in conditiile in care desi ati fost citat in mod legal si ati cunoscut data decesului, nu v-ati prezentat. Si citatia cu agent constatator, lipit pe usa etc etc etc.
In realitate nu se întâmplă asa ceva.
Ganditi-va ca sunt familii care dezbat succesiunea dupa 10-20 de ani. Acum ce-ar trebui? Sa fie cu totii decazuti si sa preia statul mostenirea?
Nimeni nu este mai presus de lege...prevede Constitutia...

Alte discuții în legătură

Speța succesiuni Daniela Covaci Daniela Covaci Help !!! După defunctul Claudius a rămas o masă succesorală în valoare de 240.000 de lei. Defunctul nu are descendenţi şi nici soţ supravieţuitor ... (vezi toată discuția)
Cedare drepturi mostenire mwijng mwijng Buna ziua tuturor, Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire, consecinte mediaset mediaset Eu si fratele meu am dat declaratie la notar ca renuntam la mostenirea dupa tata in favorea mamei,urmand ea sa mosteneasca de la tata tot si noi sa mostenim ... (vezi toată discuția)