Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizatie de protectie la incendiu de la ISU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizatie de protectie la incendiu de la ISU

Buna ziua, in cazul unui apartament cu 4 camere, de 90 mp, este nevoie de obtinerea autorizatiei de protectie la incendiu sau in urma hotararii de guvern de anul trecut si in baza ordinului de ministru si metodologiilor nu este nevoie de aceasta autorizatie? Mentionez ca apartamentul este inscris in cartea funciara ca spatiu comercial, si are intrare din strada. Modificarile au fost efectuate cu autorizatie de construire in 2014.multumesc
Conform H.G. 571:
"II. Clădiri sau spaţii amenajate în clădiri, având destinaţia de:
a) comerţ, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp, sau dacă spaţiul este amenajat în clădiri de locuit colective, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 200 mp;
b) alimentaţie publică, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 200 mp;
c) birouri, financiar-bancară, de asigurări şi burse, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp;
d) îngrijire a sănătăţii, cu spitalizare continuă, indiferent de suprafaţă, sau dispensare şi policlinici, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp;
e) învăţământ, supraveghere, îngrijire sau cazare/adăpostire a copiilor preşcolari, elevilor, studenţilor, bătrânilor, persoanelor cu dizabilităţi sau lipsite de adăpost, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 150 mp;
f) gară, autogară şi aerogară, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp, precum şi staţii de metrou, indiferent de aria desfăşurată;
g) cultură, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp;
h) parcaj, cu peste 10 autoturisme;
i) centru de agrement, cu piscine interioare, servicii de relaxare şi întreţinere corporală, cu masaj, hidromasaj, împachetări, băi de plante, saună uscată, cabine cromo-aromo-terapii şi baie turcească, terenuri de squash, săli de aerobic, fitness, biliard, tenis de masă şi fotbal mecanic, terenuri de tenis, minifotbal şi fotbal cu vestiarele aferente şi altele similare, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp, sau dacă spaţiul este amenajat în clădiri de locuit colective, cu suprafaţa mai mare sau egală cu 200 mp;
j) primire turistică, cu mai mult de 8 camere şi/sau 16 locuri, pentru cazare de tipul: hoteluri, hoteluri-apartament, moteluri, hosteluri, minihoteluri, vile turistice, bungalouri, cabane turistice, de vânătoare, de pescuit, sate de vacanţă, popasuri turistice, căsuţe tip camping, pensiuni turistice urbane şi rurale, inclusiv unităţile de alimentaţie din incinta acestora;
k) producţie sau depozitare, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 600 mp, sau dacă spaţiul este amenajat în clădiri de locuit colective, cu aria desfăşurată mai mare sau egală cu 200 mp."

Vă încadrați la lit. a), dar nu aveți spațiu de peste 200 de m2. Deci nu, nu vă este impusă autorizația de securitate la incendiu. Suprafața desfășurată de 200 de m2 se referă strict la spațiul comercial, nu la întregul imobil, în sensul în care puteam vorbi despre un spațiu dispus pe două nivele ale unei clădiri, spre exemplu. Nu este cazul la dumneavoastră.

Avem clădiri sau spații amenajate în clădiri cu destinație de comerț. Clădirea în care este apartamentul nu are destinație comerțul, deci rămâne să ne raportăm doar la spațiul amenajat de dumneavoastră care are destinație comerțul. Cum acesta nu are minim 200 de m2, nu este supus autorizației de securitate la incendiu.

Dacă, totuși, nu sunteți convins, vă recomand să faceți o adresă către ISU la care să anexați planul spațiului și extrasul de carte funciară. Până în luna Iulie 2017, sancțiunile pentru neobținerea autorizației de securitate la incendiu sunt suspendate, deci nu riscați nimic.

O seară bună!
Va multumesc pentru raspuns / explicatie, imi era neclar daca aria desfasurata se refera la cladirea de locuit colectiva in care e amplasat apartamentul sau la apartament.