avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie sau art. 55 "b" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie sau art. 55 "b" ?

Buna ziua!
La firma la care sunt angajata din oct.2006 nu s-au mai dat salariile din luna iulie a anului curent . Din zi in zi suntem mintiti ca "maine" vom lua banii.Pur si simplu nu mai e de stat la aceasta firma.M-am hotarat sa plec .Nu stiu cum e mai bine , sa-mi fac cerere de demisie sau cerere de incetare cu art.55"b" ?
ce drepturi am in ambele cazuri?
Cel mai recent răspuns: Amalia78 , utilizator 20:17, 28 Septembrie 2009
D-voastra va puteti da demisia avand ca temei legal art.7 alin(8) din Codul Muncii, adica veti denunta unilateral CIM fara preaviz pentru motivul ca nu si-a executat obligatia de plata a salariului.
Ulterior il veti da in judecata pentru recuperarea tuturor drepturilor salariale acordate dar neachitate.
Va multumesc foarte mult
gabescu a scris:

D-voastra va puteti da demisia avand ca temei legal art.7 alin(8) din Codul Muncii, adica veti denunta unilateral CIM fara preaviz pentru motivul ca nu si-a executat obligatia de plata a salariului.
Ulterior il veti da in judecata pentru recuperarea tuturor drepturilor salariale acordate dar neachitate.


Cred ca este vorba de art.79 alin.8 C.mun. si nu de art.7 alin.8 C.mun. ;)
Buna ziua.
Pe data de 15.09 mi-am depus demisia , precizand doar art. 79 , prin demisie.
Salariile nu le-am primit nici acum , avand de luat pe lunile iulie,august si septembrie.Toti salariatii sunt disperati si nu stiu cum sa procedeze sa-si recupereze salariile.Pe data de 30.09 imi expira preavizul.
Nu stiu cum sa fac sa imi recuperez salariile.Ce sa fac?:sorry:
Daca nu vi se dau salariile de bunavoie atunci aveti o singura solutie: sa dati pe angajator in judecata la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Incetare contract de munca Biro Biro Am o problema foarte delicata. Inceputul anului am fost angajat la o firma de specialitate, dar ca eiau avut nevoie de un iginer si pentru un atestat de ... (vezi toată discuția)
Lichidare cat mai repede bahadurse01@yahoo.com bahadurse01@yahoo.com Salariatul a vrut sa -si faca incetarea activitatii (in cel mai scurt timp) cu acordul ambelor parti ,dar conducerea nu vrea fara preaviz. Acum lipseste ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului individual de munca tribeca tribeca Buna ziua, Vreau sa solicit incetarea contractului individual de munca fara perioada de preaviz. Ce articole din legislatia muncii imi dau posibilitatea sa ... (vezi toată discuția)