Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie sau art. 55 "b" ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie sau art. 55 "b" ?

Buna ziua!
La firma la care sunt angajata din oct.2006 nu s-au mai dat salariile din luna iulie a anului curent . Din zi in zi suntem mintiti ca "maine" vom lua banii.Pur si simplu nu mai e de stat la aceasta firma.M-am hotarat sa plec .Nu stiu cum e mai bine , sa-mi fac cerere de demisie sau cerere de incetare cu art.55"b" ?
ce drepturi am in ambele cazuri?
D-voastra va puteti da demisia avand ca temei legal art.7 alin(8) din Codul Muncii, adica veti denunta unilateral CIM fara preaviz pentru motivul ca nu si-a executat obligatia de plata a salariului.
Ulterior il veti da in judecata pentru recuperarea tuturor drepturilor salariale acordate dar neachitate.
Va multumesc foarte mult
gabescu a scris:

D-voastra va puteti da demisia avand ca temei legal art.7 alin(8) din Codul Muncii, adica veti denunta unilateral CIM fara preaviz pentru motivul ca nu si-a executat obligatia de plata a salariului.
Ulterior il veti da in judecata pentru recuperarea tuturor drepturilor salariale acordate dar neachitate.

Cred ca este vorba de art.79 alin.8 C.mun. si nu de art.7 alin.8 C.mun. ;)
Buna ziua.
Pe data de 15.09 mi-am depus demisia , precizand doar art. 79 , prin demisie.
Salariile nu le-am primit nici acum , avand de luat pe lunile iulie,august si septembrie.Toti salariatii sunt disperati si nu stiu cum sa procedeze sa-si recupereze salariile.Pe data de 30.09 imi expira preavizul.
Nu stiu cum sa fac sa imi recuperez salariile.Ce sa fac?:sorry:
Daca nu vi se dau salariile de bunavoie atunci aveti o singura solutie: sa dati pe angajator in judecata la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane