Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Supraveghere video - angajatorul operator de date cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Supraveghere video - angajatorul operator de date cu caracter personal

Angajatorii sunt operatori de date cu caracter personal intrucat opereaza date cu caracter personal în scopul stabilit de HGr. 500/2011 privind registrul general de evidență a salariaților.

In cazul montarii camerelor de supraveghere video in incinta si in sediul unde se afla birourile, angajatorul trebuie sa se inregistreze ca operator de date cu caracter personal la ANSPDCP?

Unde este prevazuta obligatia semnalizarii supravegherii video a incintei/sediului/zonei prin pictograme reprezentative (zona supravegheata video si pictograma camera video)?

Este suficient un autocolant in care se precizeaza doar "Obiectiv protejat cu sistem de securitate montat de X adresa?

Am citit Decizia 52/2012 ANSPDCP, L333/2003, HG1010/2010, L677/2001 dar nu m-am lamurit in privinta celor de mai sus.
Normele de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor,precizeaza concret obligatia detinatorului/utilizatorului sistemului de supraveghere sa informeze si sa semnalizeze vizibil,aspectul ca perimetrul este supravegheat video.