Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Despre procuri pentru pasaport si iesire din tara minor
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Despre procuri pentru pasaport si iesire din tara minor

Buna ziua asi dori sa stiu cum procedez pentru a face procura pentru ça mama sai poata face passeport fiului meu care ieste cu ia in romania si inca una care sai dea dreptul de al scoate din romania si inca ceva vreau sa va intreb am nevoie de cazierul meu cum trebuie sa procedez pentru al avea , va multumesc à nticipat. ?
Nu va trebuie cazier, mama dvs. o sa aiba nevoie ca insotitor al minorului.
Procura pentru depunere acte + ridicare pasaport e de preferat sa o faceti la un consulat de-al nostru, ca sa fie in limba romana dar daca nu va e aproape o puteti face si la un notar local - caz in care trebuie sa aiba apostila de la Haga iar in tara va trebui tradusa si legalizata la un notariat.

La fel si cu declaratia acord de iesire din tara a copilului, fie la consulat fie la un notar in conditiile de mai sus, dar ce e cu tatal lui? Nu exercitati impreuna autoritatea parinteasca, de ce ar fi nevoie doar de acordul dvs.?