Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proceduri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proceduri

Buna ziua! Sunt angajat ca sofer si din pacate mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 30 zile. Nu exista nimeni care sa ma poata inlocui in aceasta perioada in cadrul firmei. Patronul a spus ca va aduce el pe cineva sa conduca in locul meu iar eu sa stau acasa(cu posibilitatea sa fiu concediat). Cum ar trebui sa procedez de cand incepe soferul nou? Sa imi iau concediu fara plata? El nu cred ca va fi angajat legal. Ce as putea face daca voi fi concediat? E legal sa ma concedieze pe motivul pierderii dreptului de a conduce pe 30 zile? Multumesc anticipat
Nu sunteti obligat sa stati in preaviz , insa daca vorbim despre o demise cu preaviz, nerespecatrea preavizului poate duce la sanctionarea disciplinara a dvs.