Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare - livrarile nu parasesc ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare - livrarile nu parasesc teritoriul

Buna ziua,
Eu cumparatorul, achizitionez din franta de la furnizor cu cod vies valid niste materiale. Eu nu pot face dovada transportului din fr in ro deoarece livrarile nu parasesc franta (poate doar daca se cumpara ceva unelte care imi raman mie). Materialele nu parasesc franta deoarece clientul meu final are o casa acolo pe care eu i-o repar, intretin. Si mai cumpar ceva materiale de acolo. Intrebare este: 1. cum ar trebui sa imi vanda furnizorul ? Cu tva sau cu taxare inversa ? Si 2. Dak trebuie sa imi vanda cu tva, eu imi deduc tva -ul acela sau il trec pe nedeductibil ?
Precizez ca eu, cumparatorul am cod vies valid in romania.