Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract inchiriere
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract inchiriere

Buna ziua. Doresc sa inchiriez un apartament pe perioada a 4 nopti si as vrea sa stiu ce anume ar trebui sa fac pentru ca aceasta inchiriere sa se desfasoare in totalitate legal. Mentionez ca eu sunt din Arad, apartamentul se afla in Cluj, iar eu nu dispun de timpul necesar pentru a merge acolo. Cum se poate desfasura aceasta inchiriere prin intermediul online? Am discutat cu locatorul, cel care ofera in chirie acel spatiu, am stabilit de comun acord contractul de inchiriere, l-am completat, semnat si scanat si l-am trimis inapoi. Ce trebuie sa se intample acum, inainte sa ii trimit avansul proprietarului (dupa cum am stabilit), pentru ca totul sa se desfasoare legal? Am o oarecare frica sa nu iau teapa, de aceea cer ajutor in acest moment. Multumesc.
Nu este de preferat sa realizati inchriere spatiu cu destinatia de locuinta fara a avea garantia a ceea ce va prezinta locatorul
Acesta poate sa va prezinte poze de camere din hotel,iar dv cand veti merge la fata locului puteti sa gasiti un spatiu impropriu pentru locuit
Incercati sa contactati persoana din localitatea respectiva care poate viziona spatiul pe care urmeaza sa il inchiriati
Nu expediati suma convenita fara a avea garantia spatiului,sau a recuperarii sumei