Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Vreau sa devin avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Vreau sa devin avocat

Buna ziua,

Doresc sa imbratisez profesia de avocat si va rog sa imi explicati pasii necesari ce trebuie urmati pentru a deveni avocat.

In urma studiului propriu, inteleg ca :

1. Trebuie sa devin licentiat in Drept, dupa ce finalizez 4 ani de studiu la o facultate de drept acreditata de Ministerul Educatiei.
a. Are vreo importanta media cu care termin facultatea ?
2. Urmeaza un prim examen de admitere in Barou.
3. Stagiatura timp de 2 ani.
a. Cum esti ales de un avocat/casa avocatura ca stagiar ?
b. Ce timp efectiv de lucru e necesar pentru aceasta perioada ?
4. Examen final de admitere in Barou.

As aprecia in mod deosebit daca puteti detalia asupra punctelor 1-4 si eventual raspunde la intrebari, pastrand notatiile ( 3.a. etc ) pentru claritate.

Va multumesc anticipat.

A

Pai pe unbr.ro nu scrie nimic si nici pe baroul-bucuresti.ro . Doar la Timis este asa sau in toata tara si cei de la TImis au afisat primii??
maxx_22 a scris:

Pai pe unbr.ro nu scrie nimic si nici pe baroul-bucuresti.ro . Doar la Timis este asa sau in toata tara si cei de la TImis au afisat primii??

Partea de online nu a fost niciodata punctul forte al UNBR,asa ca va mai dura ceva pana sa apara si pe site-ul lor.
Aceleasi informatii le gasesti si pe site-ul Baroului Arges.
Mai multe discutii/informatii despre admitere barou 2011,aici:
www.avocatnet.ro/content/for...