avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Vreau sa devin avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Vreau sa devin avocat

Buna ziua,


Doresc sa imbratisez profesia de avocat si va rog sa imi explicati pasii necesari ce trebuie urmati pentru a deveni avocat.

In urma studiului propriu, inteleg ca :

1. Trebuie sa devin licentiat in Drept, dupa ce finalizez 4 ani de studiu la o facultate de drept acreditata de Ministerul Educatiei.
a. Are vreo importanta media cu care termin facultatea ?
2. Urmeaza un prim examen de admitere in Barou.
3. Stagiatura timp de 2 ani.
a. Cum esti ales de un avocat/casa avocatura ca stagiar ?
b. Ce timp efectiv de lucru e necesar pentru aceasta perioada ?
4. Examen final de admitere in Barou.

As aprecia in mod deosebit daca puteti detalia asupra punctelor 1-4 si eventual raspunde la intrebari, pastrand notatiile ( 3.a. etc ) pentru claritate.

Va multumesc anticipat.


A

Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 14:54, 13 Iulie 2011
Pai pe unbr.ro nu scrie nimic si nici pe baroul-bucuresti.ro . Doar la Timis este asa sau in toata tara si cei de la TImis au afisat primii??
maxx_22 a scris:

Pai pe unbr.ro nu scrie nimic si nici pe baroul-bucuresti.ro . Doar la Timis este asa sau in toata tara si cei de la TImis au afisat primii??

Partea de online nu a fost niciodata punctul forte al UNBR,asa ca va mai dura ceva pana sa apara si pe site-ul lor.
Aceleasi informatii le gasesti si pe site-ul Baroului Arges.
Mai multe discutii/informatii despre admitere barou 2011,aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutorial admitere avocatura roumanie roumanie As dori si eu niste informatii despre ce pasi trebuie sa urmezi ca sa intri in avocatura. Probabil unii gandesc de pe acum ca am terminat facultatea cum a ... (vezi toată discuția)
Avocat stagiar Pascu Cristian Pascu Cristian Salut! Doresc sa vă întreb daca in urma promovarii examenului de admitere in barou(pentru stagiari) se dobandeste calitatea de avocat stagiar? I.N.P.P.A ... (vezi toată discuția)
Intrare in barou Delia2285 Delia2285 Cum se procedeaza pt a intra in barou? B-) (vezi toată discuția)