avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament, posibilitate contestare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament, posibilitate contestare

Buna ziua, sotia mea ingrijeste o batrana la domiciliu acesteia care i-a facut testament universal la notariat. Nu are parinti, sot, copii, toti sunt decedati. Are doi frati in alte localitati. Intrebarea mea este daca fratii pot sa conteste testamentul. Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:43, 7 Iulie 2017
Nu.
Fratii nu sunt mostenitori rezervatari. Deci nu pot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare testament sot supravietuitor george1967 george1967 Va supun atentiei urmatorul caz : Tatal meu se casatoreste in anul 2003 . Face impreuna cu sotia testamente autentice reciproce ( anul 2004 ) Sotia ... (vezi toată discuția)
Drept civil testament berronike berronike Timp de un an si jumatate am ingrijit un batran imobilizat la pat cu sechele A.V.C. (hemiplegie), dar si bolnav psihic fara punere sub interdictie prin ... (vezi toată discuția)
Testament vicuta vicuta O persoana din sat nu are copii,frati,parinti sau alte rude apropiate.Fiind vecini mergem des la acea persoana si o ajutam la nevoie. Aceasta apropiere a dus ... (vezi toată discuția)