avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuarea sotului neproprietar dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuarea sotului neproprietar dupa divort

in iunie 2009 s-a pronuntat divortul prin acordul partilor.
sotia este proprietar tabular al casei care era ultimul domiciliul comun al sotilor. sotul nu are locuinta proprie si in momentul de fata este parat intr-o actiune de evacuare intentata de sotie.
exista vreo posibilitate in aceasta situatie ca sotul sa obtina o suprafata locativa in imobilul care a constituit ultimul domiciliu comun al fostilor soti?
mentionez ca sotul este evacuat pentru ca este consumator de bauturi alcoolice si are un comportament agresiv.
va multumesc.
sorina_balut a scris:

in iunie 2009 s-a pronuntat divortul prin acordul partilor.
sotia este proprietar tabular al casei care era ultimul domiciliul comun al sotilor. sotul nu are locuinta proprie si in momentul de fata este parat intr-o actiune de evacuare intentata de sotie.
exista vreo posibilitate in aceasta situatie ca sotul sa obtina o suprafata locativa in imobilul care a constituit ultimul domiciliu comun al fostilor soti?
mentionez ca sotul este evacuat pentru ca este consumator de bauturi alcoolice si are un comportament agresiv.
va multumesc.


sotul, in acest caz, nu se poate ridica cu nici o pretentie. din ce spuneti se pare ca sotia detine imobilul ca bun propriu al ei. in acest caz, chiar daca sotii au avut ultimul domiciliu, sotul tot nu are absolut niciun drept la bunul propriu al sotiei.
daca aparati sotul, este interesant sa studiati cand a fost achizitionat imobilul, daca a fost cumparat inainte de casatorie sau in timpul ei...dar de ce ar fi numai sotia trecuta ca proprietar??? in functie de aceasta situatie dvs ati putea vedea daca sotului i s-ar cuveni ceva sau nu.
Incearca o actiune privitoare la imobil care sa fie motiv pentru o cerere de suspendare a actiunii de evacuare.
Divortul a fost ”prin acord”... Dar s-a specificat ceva referitor la bunurile comune? Daca nu s-a pomenit nimic despre partaj ar mai putea avea sansa de a obtine macar o suma de bani.. Iar daca fosta sotie nu o poate plati... Depinde, totusi, si de durata respectivei casatorii – pt ca fostul sot sa poata pretinde ca si el a contribuit la intretinerea apartamentului etc...

Formulati o reconventionala, prin care solicitati drept de creanta pentru contributia la intretinerea apartamentului si chiar... drept de retentie... Aceasta in cazul cand nu s-a pomenit nimic, cu ocazia divortului, despre impartirea bunurilor comune...

Dar, daca nu il poate evacua ”in civil” nu-l va putea evacua ”in penal”... pt ca e violent...? Sa il acuze de lovire si alte violente si sa ceara evacuarea...
multumesc mult de tot pentru rapunsurile date.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare din imobil dobandit in timpul casatoriei sofiastefania sofiastefania Bună seara.aș dori să mă lămuriți și pe mine va rog.am intentat fostului soț un proces de evacuare.eu nu am avocat ,fostul soț însă da.astăzi am ... (vezi toată discuția)
Partajul in cazul imobilului cumparat in rate ada82 ada82 Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra in legatura cu partajul unui imobil cumparat in rate. Sunt intr-un proces de divort cu sotul meu si as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Evacuare zeciualex zeciualex pot sa cer evacuare fostei sotii daca ea a introdus actiune de partaj pe casa mea dobandita inainte de casatorie? (vezi toată discuția)