avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Când pot incepe partajul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Când pot incepe partajul?

Buna ziua! Locuim cu bunica soției care ne-a vândut cu contract partea ei de 5/8 din casă. Unchiul,mătușa și tatăl soției dețin o cota de 1/8 fiecare și nu vor să cedeze sub nici o forma! Dacă unul din ei ar vinde partea lui de 1/8 unui copil de-al lor,s-ar mai putea face partajul sau ar avea dreptul să ceară o suma exagerată pentru acea cotă? Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Andrei0307 , utilizator 16:09, 6 Septembrie 2017
Mulțumesc frumos! O să revin dacă mai am nelămuriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renovare imobil comun ContSters388016 ContSters388016 Salutare , impreuna cu alti 2 copropietari detin un imobil , fiecare dintre noi detine cota de 1/3 . Unul dintre copropietari locuieste singur in acest imobil ... (vezi toată discuția)
Dreptul asupra proprietatilor tatalui alexu alexu am 19 ani.parintii sunt divortati si in urma divortului apartamentul a ramas tatalui.el in urma casatoriei cu alta persoana a plecat in italia iar apartamentul ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa folosesc imobilul mostenit Dyablo2408 Dyablo2408 Buna ziua, daca poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema legata de o mostenire: Impreuna cu alti 2 frati ai mei am mostenit de la bunica noastra, ... (vezi toată discuția)