Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs angajare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs angajare

Buna dimineata,
V-as ruga sa-mi spuneti daca un angajat care lucreaza pe un anume post, de peste 20 de ani, intr-o institutie de stat si care intre timp a absolvit o facultate, poate participa la un concurs de angajare, in aceeasi institutie, dar pe un post superior, la un alt compartiment decat cel in care lucreaza in prezent ?!
Ma gandesc, ca in acest caz ar fi trebuit sa se faca doar o promovare a persoanei, pe motiv de studii, nu sa participe la un concurs de angajare ca si cineva nou, venit din afara institutiei.
marinasimionescu, utilizator
Fiind deja angajat,poate promova dacă apar posturi libere.
Intocmai, asa am gandit si eu.
Dar vreau sa va intreb daca este legal, nu mai spun de moral, daca angajatul are dreptul de a participa la acest concurs ca si un nou concurent venit din afara institutiei, doar pentru motivul ca nu i s-a oferit sansa de a promova pe o treapta superioara ?!
Un angajat intr-o instituție de stat este funcționar public și poate promova .O persoana care vine din afară instituției poate deveni funcționat public ,numai prin recrutare.
Vad ca ocoliti raspunsul...v-am intrebat daca este LEGAL sau nu ?! Care este "mersul" intr-o situatie ori alta, constientizez si eu, legal, era problema.
" Mersul "e sa mulțumiți pt.un răspuns gratuit și sa mergeți la o consultatie juridica ,fără a țipa! Scrisul cu majuscule se traduce prin aceea ca Tipi la interlocutor.