Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot cumpăra casa părinților? Dacă da, e nevoie și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot cumpăra casa părinților? Dacă da, e nevoie și de semnătura fratelui meu?

Bună seara , as vrea să cumpăr casa părinților, părinți sunt divorțat. Un din părinți ar ramane in casa cu mn celălalt urmand sa primească jumatate din valoarea ap .Se poate face ? O sa am nevoie si de semnătură fratelui meu ?
Admin, administrator
Daca acea casa SE VINDE si dovediti (prin extrasul de cont) efectuarea platilor, atunci fratele va avea dreptul, eventual, doar la ce se va cumpara din acei bani.
La casa dumneavoastra nu va mai avea niciun drept.
Trebuie vazut cum de un parinte ramane in casa si nu primeste nimic, desi vinde. Poate nu ati explicat complet situatia sau nu am inteles noi corect.
Daca ambii parinti vand cu rezerva de uzufruct, partajul intre parinti nu conteaza. Daca unul dintre ei vinde numai, atunci se poate partaja in acelasi act imobilul. Dar vor exista diferente la mostenire.