Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda pentru lipsa centurii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda pentru lipsa centurii

prietenul meu a fost oprit de un agent de politie in centrul orasului bacau si cerandu-i actele la control a observat ca atestatul de taximetrist este de fapt o copie color. politistul a fost foarte deranjat de asta si i-a dat amenda pentru ca nu purta centura, desi el este taximetrist si eu stiam ca nu e obligat sa o poarte pt ca abia lasase un client, si i-a oprit copia atestatului spunandu-isa vina la sfarsitul turei sa ii arate atestatul original. cand s-a dus sa ii arate politistul l-a anuntat ca i-a aruncat copia spunandu-i ca era doar o foaie. eu consider ca nu a procedat corect pt ca totusi este o copie dupa un act si nu doar o foaie de hartie. va rog sa ma anuntati ce se poate face! multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
va multumesc mult pentru ca ati raspuns rugamintii mele de a ma lamuri. Va voi cere sfatul ori de cate ori voi avea nevoie. Numai bine!:)
E clar un abuz din partea agentului insa consider ca putea folosi o copie legalizata in loc de copia color simpla. Cat priveste purtarea centurii de taximetristi...aveti opinii suficiente mai sus cat si sfaturi de contestare a PV care va fi anulat in instanta.