Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu apometrul: afișează că aș fi consumat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu apometrul: afișează că aș fi consumat 51 mc într-o lună în care nu am fost acasă

Am fost plecat de acasa o luna de zile, c-am dupa 20 zile m-au sunat de la apa canal ca am consum de 51 m3, am fost cu seful de scara si un vecin si am verificat, nu erau scurgeri nici pe traseu nici in dreptul apometrului. nici in casa.
Cei de la apa canal l-au demontat si au facut verificare si au spus ca e bun.
Daca apometrul e bun cum de s-au inregistrat 51 m3 de apa cand eu nici macar nu am fost acasa?
De ce trebuie sa platesc cei 51 m3?
Manuela Rășină, administrator
Trebuie sa constientizati ca exista apometre de diferite clase de precizie
Apometrele individuale cele care se instaleaza in apartament tip A sau B sunt de clasa de precizie scazuta,respectiv nu inregistreaza anumite consumuri gen picatura cu picatura
Apometrele de bransament imobile care inregistreaza index consum,tip C sau D sunt aparate de precizie sporita si inregistreaza intreg consumul inclusiv cel neinregistrat de apometrul individual
In situatia in care apometrul dv a fost verificat tehnic si s-a concluzionat ca functioneaza in limitele legal prevazute,nu este temeinic si legal sa suportati dv c/v supliment inregistrat
Revine obligatia asociatiei de proprietari sa verifice temeinic atat instalatia comuna cat si cea individuala pentru a identifica eventuale surse ale suplimentului de consum
Daca locuiti in bloc de locuit in comun suplimentul de consum poate rezulta inclusiv din comunicarea consumului individual
cris_23_ro a scris:

Am fost plecat de acasa o luna de zile, c-am dupa 20 zile m-au sunat de la apa canal ca am consum de 51 m3, am fost cu seful de scara si un vecin si am verificat, nu erau scurgeri nici pe traseu nici in dreptul apometrului. nici in casa.
Cei de la apa canal l-au demontat si au facut verificare si au spus ca e bun.
Daca apometrul e bun cum de s-au inregistrat 51 m3 de apa cand eu nici macar nu am fost acasa?
De ce trebuie sa platesc cei 51 m3?

Apometrul e personal nu-i, comun cu scara. e montat de apa canal cu citire la distanta.
cris_23_ro, utilizator
Daca este vorba despre apometru cu citire radio,acestea prezinta marele dezavantaj ca inregistrarile pot fi afectate/modificate/nereale in cazul in care in vecinatatea acestora exista consumatori electrici
Nu ma ajutati cu nimic sunt 7 apometre langa trebuia sa fie afectate toate
Nu toate apometrele cu citire radio sunt influentate ci doar cele cu defecte de fabricate,
Cat priveste plata contestati factura aratand ca erati plecat din oras.