avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contract pentru plata stagiu cotizare la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contract pentru plata stagiu cotizare la pensie anticipata

Daca intrunesc cele doua conditii pentru pensie anticipata partiala (cinci ani pana la limita de varsta si stagiul complet de cotizare), dupa iesirea anticipata la pensie, pot incheia cu Casa de pensii contract pentru o suma asigurata?
Practic, as dori sa contribui lunar de asa maniera incat la recalcularea pensiei la limita de varsta, pensia sa nu fie diminuata foarte mult!
Ultima modificare: Duminică, 19 Noiembrie 2017
letitia19611, utilizator
Cel mai recent răspuns: letitia19611 , utilizator 16:05, 19 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu merita sa faceti contract.
La nivelul anului 2017 se platesc 3456 lei(12 luni).
Contributia creste de la an la an.
Pentru acesta contributie cresterea va fi de aproximativ 10 lei/luna
Asta inseamna ca investitia se recupereaza in 346 luni=28 ani si 10 luni
Multumesc mult pentru claritatea raspunsului!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu cotizare iuliana1966 iuliana1966 Buna ziua Unchiul meu are pensie de invaliditate gradul 3 si are varsta de 50 de ani. Am inteles ca perioada de invaliditate se considera vechime in munca. El ... (vezi toată discuția)
Plata pentru persoane care lucreaza in strainatate Fpopa60 Fpopa60 Buna ziua, Ma numesc Florin Popa si lucrez cu contract de munca in strainatate. As dori sa știu daca pot plati la pensie pentru anii in care nu am fost ... (vezi toată discuția)
Cotizatie pensie Patrick56 Patrick56 Bunaseara as dori sa intreb , mama a iesit la pensie anticipat partial din pensia de baza i sa oprit APROX 48% are o vechime de 35si 9luni este nascuta pe 6mai ... (vezi toată discuția)