Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contract pentru plata stagiu cotizare la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contract pentru plata stagiu cotizare la pensie anticipata

Daca intrunesc cele doua conditii pentru pensie anticipata partiala (cinci ani pana la limita de varsta si stagiul complet de cotizare), dupa iesirea anticipata la pensie, pot incheia cu Casa de pensii contract pentru o suma asigurata?
Practic, as dori sa contribui lunar de asa maniera incat la recalcularea pensiei la limita de varsta, pensia sa nu fie diminuata foarte mult!
letitia19611, utilizator
Nu merita sa faceti contract.
La nivelul anului 2017 se platesc 3456 lei(12 luni).
Contributia creste de la an la an.
Pentru acesta contributie cresterea va fi de aproximativ 10 lei/luna
Asta inseamna ca investitia se recupereaza in 346 luni=28 ani si 10 luni
Multumesc mult pentru claritatea raspunsului!