Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Cum trebuie sa procedeze o persoana cu virsta de sub 26 ani, care frecventeaza cursurile de zi al unei facultati, pentru obtinerea pensiei de urmas.?
Mentionez ca tatal persoanei in cauza a lucrat timp de cca 8 ani in MAN , gradat si 12 ani in civilie.
Ce acte sunt nrcesare, unde se depun ce alte formalitati se mai fac?
Multumesc
Îndeplinea condițiile de pensionare?
ika a scris:

Cum trebuie sa procedeze o persoana cu virsta de sub 26 ani, care frecventeaza cursurile de zi al unei facultati, pentru obtinerea pensiei de urmas.?
Mentionez ca tatal persoanei in cauza a lucrat timp de cca 8 ani in MAN , gradat si 12 ani in civilie.
Ce acte sunt nrcesare, unde se depun ce alte formalitati se mai fac?
Multumesc

Vechime in armata 8 ani 9 luni, din care 6ani a avut sporuri de risc -cod 28,29 (cod 28, 29 -spor radiatii),in civilie vechime 5 luni 9 ani conditii normale de lucru.Data nasterii 6 .10.1973 , decedat 12.09.2017.Daca nu indeplinea conditiile de pensionare , poate primi fiul un sprijin financiar pentru terminarea studiilor? In caz afirmativ ce pasi trebuiesc urmati?
Multumesc.
Copilul are dreptul la pensie de urmaș,dacă se află în continuarea studiilor până la maxim 26 de ani.
Pentru informații în legătură cu cererea și actele care trebuie depuse la dosar, adresați-vă Casei locale de pensii.