Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dupa 6 ani am primit o scrisoare de executare silita ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dupa 6 ani am primit o scrisoare de executare silita de la firma de recuperare kredit inkasio , au dreptul sa faca acest lucru dupa atata timp?

Dupa 6 ani am primit o scrisoare de executare silita de la firma de recuperare kredit inkasio , au dreptul sa faca acest lucru dupa atata timp?Eu nu am nici un bun pe numele meu si niciun venit si totusi ei in scrisoare au scris ca mi-au pus oprire pe cont desi eu nu folosesc contul acela de ani de zile. Deci pot sa imi faca ceva? Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua,
NU, va sfatuiesc sa formulati contestare la executare.
Dacă nu faceți contestație la executare atunci este clar că executarea va continua și se va vedea cu ce rezultate. Având în vedere că nu aveți bunuri sau bani în cont rămâne ca executorul să facă poprirea salariului la angajator. Dacă nu lucrați va trebui să așteptați și să sperați că executarea va înceta în următorii ani sau să cereți perimarea executării dacă sunt îndeplinite condițiile. În ce an a fost începută executarea silită?
Adrian ALBU, Avocat