Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Am împrumutat asociația la care sunt membru fondator ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Am împrumutat asociația la care sunt membru fondator iar acum mi se cere să renunț la această calitate. Pot fi obligat?

Am imprumutat cu o anumita suma de bani asociatia la care sunt membru fondator alaturi de inca 2 persoane iar acum sunt obligat sa ies din asociatie. Pot fi obligat sa ies? Cum ramane cu datoria?
Manuela Rășină, administrator
Nu are legatura faptul ca ati imprumutat asociatia cu acei bani pe care intr-un fel sau altul va trebui sa vi-i recuperati, cu faptul ca mai sunteti sau nu membru. Poate ca ati incalcat statutul? Doar nu v-ati cumparat locul de membru cu acei bani.
Nu inteleg care e problema. Excluderea unui membru sau demiterea din Consiliul DIrector nu au legatura cu daca si ce imprumuturi sau donatii a facut acea persoana. Iar de recuperat imprumutul, il recuperati conform legii si prevederilor contractuale, in functie de ce scadenta ati pus... Ati pus clauza de rezilirere pt cazul cand incetati a fi membru? Daca nu, ghinion.... asteptati scadenta.... Ceva garantii aveti constituite pt garantarea restituirii? Ca mult depinde situatia de clauzele pe care le-ati prevazut in contractul de imprumut
Paradoxal, dar veti ramane membru fondator, nu membru al asociatiei. Doar Dumneavoastra ati fondat asociatia...
Despre imprumut, cum vi s-a spus, nu prea are legatura cu acea calitate de membru..