Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale formula calcul taxa autorizatie de construire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

formula calcul taxa autorizatie de construire

Astazi am primit de la un inspector al unei primarii din Bucuresti, urmatoarea formula de calcul pentru determinarea taxei pentru autorizatia de construire :
1.suprafata desfasurata a imobilului (fara mansarda) x 702 lei (suma fixa) x coef. de zona (A,B,C sau D) x (100% + 5% pentru fiecare 50 mp sau fractie din 50 mp ce depasesc 150 mp suprafata
2. pentru mansarda se ia in calcul 75% (daca este locuibila) din valoarea cladirii.

Am sa va rog sa ma ajutati la calculul taxei avand urmatoarele date :
- suprafata desfasurata (fara mansarda) = 239 mp
- terenul este zona Bucurestii Noi - str. Laminorului ; care este zona (A,B,C sau D) si care este coeficientul care ii corespunde
- mansarda are 62 mp supraf. utila si 83 mp supraf. desfasurata

Va multumesc.
pentru mansarda pretul este de 75% din valoarea totala a cladirii sau aunui etaj?
Potrivit codului fiscal, art 474
[ link extern ]

(5) Taxa pentru eliberarea unei autorizații de construire pentru o clădire rezidențială sau clădire-anexă este egală cu 0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcții.

(6) Taxa pentru eliberarea autorizației de construire pentru alte construcții decât cele menționate la alin. (5) este egală cu 1% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcție, inclusiv valoarea instalațiilor aferente.

(7) Pentru taxele prevăzute la alin. (5) și (6) stabilite pe baza valorii autorizate a lucrărilor de construcție se aplică următoarele reguli:

a) taxa datorată se stabilește pe baza valorii lucrărilor de construcție declarate de persoana care solicită autorizația și se plătește înainte de emiterea acesteia;

b) pentru taxa prevăzută la alin. (5), valoarea reală a lucrărilor de construcție nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii stabilită conform art. 457;

c) în termen de 15 zile de la data finalizării lucrărilor de construcție, dar nu mai târziu de 15 zile de la data la care expiră autorizația respectivă, persoana care a obținut autorizația trebuie să depună o declarație privind valoarea lucrărilor de construcție la compartimentul de specialitate al autorității administrației publice locale;

Cititți și acest topic(face referire la articole din vechiul cod fiscal dar principiul de calcul este același):
www.avocatnet.ro/content/for...