avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN inchiriere apartament pe AirBNB/Booking
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN inchiriere apartament pe AirBNB/Booking

Salutare,

As dori sa-mi deschid o firma pentru a inchiria un apartament prin AirBNB / Booking. As dori sa ofer posibilitatea facturarii pentru oamenii de afaceri.
Sediul firmei respectiv apartamentul inchiriat vor avea aceeasi adresa.
Care sunt procedurile legale pentru aceasta activitate. Codul CAEN 6820 este corect pentru aceasta activitate, fiind vorba si de cazare de scruta durata ?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
pedro26, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat Minoi , utilizator 23:36, 19 Ianuarie 2018
Buna seara ,

Cred ca tot CAEN 6820 este in avantajul D-voastra.

Cu stima;

Cred ca puteti emite mai multe facturi intr-o luna ,daca beneficiarul este diferit.
Nu vad ce text de lege v-ar impiedica.Oricul veti platii impozit pe venitul efectuat.
Important este ca obiectul de activitate sa fie respectat.

Parerea mea .

Oricum mai interesati-va ,poate are alcineva alta parere.

Cu stima.
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
Avocat Minoi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa -cod caen 6820 crysenc21 crysenc21 Buna ziua, Daca o persoana fizica isi face PFA pentru a putea inchiria mai multe spatii de la un alt proprietar ...codul CAEN 6820 se aplica sau nu ? Daca ... (vezi toată discuția)
Cod caen rusramona rusramona bun aziua am un bar-restaurant si vreau sa adaug coduri caen pentru : organizare evenimente si inchiriere spatiu evenimente, ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri din constructii luciana76 luciana76 Buna ziua, In momentul de fata am un imobil pentru care s-a incheiat procesul verbal de receptie finala si inregistrez venituri atat din vanzarea ... (vezi toată discuția)