Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestare act paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestare act paternitate

Buna ziua!

Ma aflu intr-o relatie de concubinaj. In momentul in care ne-am cunoscut, partenerul stia ca sunt insarcinata. Am hotarat, de comun acord, sa semnam certificat de recunoastere a paternitatii, trecandu-l ca tata pe concubin. Tatal natural nu prezinta interes si nu doreste sa stie de copil.
Daca vreau sa contest actul, ce urmari poate avea? Este fals in declaratii? Care sunt repercursiunile?
Va multumesc pentru promptitudine si raspunsurile oferite!
Nu e vb de fals in declaratii, niciunul nu are interes sa zica ca a stiut ca nu e al lui..
Contestati recunoasterea, pt asta ar trebui sa va interesati asupra procedurii in tara in care sunteti.. apoi copilul va ramane fara tata.
Dvs trebuie sa transcrieti apoi si certificatul strain la starea civila in Romania.