Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prin subteranul terenului meu trec conducte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prin subteranul terenului meu trec conducte petroliere. Pot obtine o compensatie?

Buna ziua.
Numele meu este Andrei. In anul 2008 am cumparat un teren intravilan pe care se afla mai multe conducte subterane care apartin firmei Petrom SA, care fac legatura intre sonde si un parc industrial, prin care trec apa cu sare si titei si suprateran se afla o linie de curent electric de 500volti. Intrebarea mea este daca se poate face un contract de inchiriere pentru acest lucru cu firma Petrom SA?
Sunt cam in aceeas situatie cu Dvs. iar cu cei de la Petrom nu se poate ajunge la o intelegere, dupa cum se pare,ei lasa totul in seama instantei unde incearca sa castige cat mai mult timp si sa forteze propietarii la cat mai multe cheltuieli judecatoresti, determinandu-i sa renunte.
De aceea vrem sa ne constituim intr-o asociatie prin care sa ne putem cere drepturile astfel incat cheltuielile noastre sa se reduca considerabil.
Pentru detalii contactatii-ne la: banu.avertizor@gmail.com