avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Modificari apartament credit ipotecar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Modificari apartament credit ipotecar

Buna ziua,
Am un credit ipotecar preabrobat la bcr, am gasit un apartament si am facut antecontractul cu avansul de 15%, acesta are cadastrul facut dar eu am modificat destinatia bucatariei, astfel bucataria o fac dormitor si o voi muta in living (bucatarie open space). Dupa o discutie cu dezvoltatorul am mutat instalatile de gaz (proiect nou) si apa in living si deasemenea centrala termica. Credeti ca or sa fie probleme din aceasta cauza la venirea evaluatorului?
Cel mai recent răspuns: Emilian Ion , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 13:32, 12 Octombrie 2021
Unele banci nu accepta in garantie apartamente care au modificari fata de releveu; toate modificarile vor fi semnalate de catre evaluator in raportul de evaluare.
Mai bine sa existe un releveu ce oglindeste exact situatia reala, decat sa existe ulterior alte situatii care ar putea duce la unele complicatii ( si nu ma refer numai la acordarea unui credit ipotecar).
Buna ! Ce a ti rezolvat pana la urma? V a aprobat banca creditul? Exact in aceeasi situatie ma aflu si eu!

cristea_marius a scris:

Buna ziua,
Am un credit ipotecar preabrobat la bcr, am gasit un apartament si am facut antecontractul cu avansul de 15%, acesta are cadastrul facut dar eu am modificat destinatia bucatariei, astfel bucataria o fac dormitor si o voi muta in living (bucatarie open space). Dupa o discutie cu dezvoltatorul am mutat instalatile de gaz (proiect nou) si apa in living si deasemenea centrala termica. Credeti ca or sa fie probleme din aceasta cauza la venirea evaluatorului?

Buna !exact in aceeasi sitiatie ma aflu si eu, se respecta structura tot, doar ca din bucatatie e dormitor si centrala e mutata in living si instalatiile de gaz apa,in rest e la fel! Se poate sa respinga pt atat?

cristea_marius a scris:

Nu este credit de prima casa si nu sunt modificari ale structurii, nu a fost daramat/construit niciun perete.

@Marya.M
Nu mai postati aceeasi discutie pe mai multe sectiuni de forum. Aglomerati inutil forumul si blocati discutia. Nu puteti primi alte raspunsuri decat cele legale.
Buna ziua,
Va poate ajuta urmatorul articol:
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare apartament Marya.M Marya.M Am un credit ipotecar preabrobat la bcr, am gasit un apartament si am facut antecontractul cu avansul de 15%, ,urmeaza sa i iasa cf ul in noiembrie,dar eu am ... (vezi toată discuția)
Apartament modificat Marya.M Marya.M Am un credit ipotecar preabrobat la bcr, am gasit un apartament la care cf ul ii iasa intr o luna si am facut antecontractul cu avansul de 40%, acesta are ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am o problema cu un apartament deja achizitionat prin ... Oanaandrei17 Oanaandrei17 Buna ziua! Am o problema cu un apartament deja achizitionat prin credit ipotecar. In realitate apartamentul este cu 3 camere, bucatarie +living open space dar ... (vezi toată discuția)