Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Relatii de afiliere intre societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Relatii de afiliere intre societati comerciale

CODUL FISCAL prevede in art. 7 alin. (1) pct. 21 lit. c) : o persoana juridica este afiliata cu alta persoana juridica daca cel putin:
(i) prima persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica ori daca controleaza persoana juridica (...).
Intrebarea mea este ce se intelege prin sintagma "controleaza persoana juridica"? E vorba de "controleaza" in calitate de administrator sau "controleaza" printr-un interpus? Ori care alta varianta?
~ Conținut șters la cerere ~