Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pretenții materiale exagerate după concubinaj. În ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pretenții materiale exagerate după concubinaj. În urma pronunțării instantei la o sumă, pot cere eșalonarea ei?

Buna seara.
In urma unui unei proces intentat de fostul concubin cu la privire la contributiile lui in apartamentul MEU proprietate personala... acum astept pronunțarea pe data de 17. El cere suma de 20.000 euro bani ce i au fost trimiși de catre mama lui din alta tara, bani pe care susține ca i a investit in imobilul meu. Acest imobil a fost achizitionat cu Prima Casa la începutul relatiei noastre si de aceea sustine caare pretentii din renovari si investitii. Insa acestea sunt exacerbate si am adus dovezi ca eu am platit ratele si ca renovarile au fost undeva pe.la 4000 euro
Judecătorul a spus ca e clar ca nu are cum sa primeasca atat insa nici nimic...
Intrebarea mea este :in urma pronunțarii instantei la o suma pot cere esalonarea ei ? Pt ca eu m am casatorit..am 2 copiii ,nenumarate rate si operatie la institutul oncologic . Daca aduc aceste dovezi e posibil sa reusesc sa esalonez suma ? Ma gandeam undeva la 200 de lei pe luna ...
Bineinteles ca voi actiona in acest sens pana nu ramane definitiva hotararea. Insa vreau sa stiu daca se poate cere plata esalonata pe o perioada de cca. 5-10ani ?
Manuela Rășină, administrator
Stimată doamnă avocat,

Asa cum ati mentionat mai sus ,într-adevăr martorii au depus marturii conform cărora eu sunt proprietara de drept ,eu am achizitionat apartamentul,eu am platit toate ratele , eu am suportat o mare parte din renovari. El a contribuit insa cu sume mult mai mici decat cele pretinse. Mama sa a platit rata timp de un an din Italia direct in contul bancii,iar avocatul meu a precizat ca suntem de acord sa ii restituim,precum si o cota parte din renovari ,insa nu jumatate deoarece el a fost plecat de acasa in nenumarate randuri , ceea ce a fost sustinut si de catre martorii mei

De asemena martorii au mai spus (3 am avut eu ) ca avea probleme cu jocurile de noroc si ca noi am avut o relatie discontinua ,ne certam des si el pleca de acasa , iar apoi dupa despărțire a cerut test adn ,acesta a iesit pozitiv , si nu si a platit nici macar pensia alimentara,ci l am executat silit.
El a chemat directorul bancii de unde am luat creditul si acesta a declarat ca eu veneam sa plătesc ratele si eu l am luat singura insa eram însoțită de el deoarece aveam o relatie de concubinaj si parea ca vrem sa il cumparam impreuna insa el era in Biroul de Credit si nu a putut contracta

Am toate documentele care atesta platile efectuate de mine ,chitantele de la tot ce s a cumpărat in casa ,declarațiile martorilor ca el era cheltuitor si avea pasiunea jocurilor de noroc. Documente legate de veniturile mele ca director din perioada aceea. Declarații de la nasa mea de botez ca m a ajutat mereu cu bani.. ... insa .. nu.stiu ce va dispune instanta
Singura mea problema este esalonarea. El cere undeva la 24.000 euro.... si am.dovedit ca nu s au investit mai mult de 5000 de euro in apartament.
Plus cei 2000 virati in cont de mama lui
Sper sa se tina cont ca am doi copii,ca tb sa platesc rata la apartament,ca am fost operata recent la institutul oncologic Cluj ...

Azi a depus av concluziile scrise in care a cerut esalonare insa nu a precizat cat...sau ce suma lunar
Vedem in apel daca va fii nevoie

Va multumesc pt timpul acordat

Sper ca instanta sa fie de acord cu esalonarea.
gi-jane2, moderator
Instanța va obliga sa platiti si atat.
Nu va da esalonare ca nu este banca...

Va va executa cum va putea.
Asta e problema lor si a avocatului părții adverse...
Executorul este cel care va face esalonarea ? Eu mai am o cota parte dintr un apartament... pot cere executarea acestuia? Pt ca suma va fi sigur mai mare de 10.000 lei.
Nu, nu executor va face facilitati, ci creditorul.
Executarea poate fi si imobiliara, dar nu e obligatoriu.
Faceti dvs rost de bani sa nu ajungeti la executare, ca o mai platiti si pe aia.
Cereti c/ val coteti dvs coproprietarului sau gasiti cumparator pt acea cota parte. Banuiesc ca valoreaza ceva cat sa va apropie sau sa depaseasca suma ce o veti datora.
ce ati putea obtine de la instanta daca cereti expres, e o perioada de gratie de cateva luni, cereti si dvs pe 8 luni sa zicem.
gi-jane2, moderator
Gi Jane... e usor de spus sa fac rost de bani. Mi-as dori ca acel ap din care am o cota parte sa nu fie al mamei mele ..pe care nu o pot scoate in strada pt ca este si bolnava de cancer..
NU e o victimizare ... ci o relatare succintă a situatiei date. Este inuman sa pui pe drumuri o mama cu 2 copiii ,mai ales ca nu poate demonstra ca banii au fost folositi in apartamentul meu !!! Acei 20.000 euro pretinsi sunt strict bani trimisi de catre mama lui in contul sau personal...
Doar 2000 euro sunt bani virati de catre ea in contul bancii la care am eu creditul.
Nu stiu ce sa mai spun

.insa e strigator la cer sincer....