Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Are voie polițistul local să dea amenzi din OUG ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Are voie polițistul local să dea amenzi din OUG 195/02?

Va salut, am fost sanctionat de catre un politist local , pentru stationare asa zisa interzisa, Sanctiunea aplicata a fost de 4 puncte amenda (580 lei ) si 3 puncte penalizare , iar incadrarea a fost facuta la OUG195/02, Art 143. lit.d. . Va rog comunicati-mi daca mai au voie cei de la politia locala, acestia fiind angajati in administratia publica, sa dea amenzi conform OUG, care nu tin de ei...In mod normal acestia ar trebui sa acorde sanctiuni pe HCL ... Astept raspuns. Multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Imi puteti spune si motivarea, va rog mult? Am luat si eu una asemanatoare, acum si nu stiu ce sa fac, sa o contest sau nu are rost??!...
Eu am castigat procesul cu ei , chiar daca au facut recurs inclusiv la tribunal, insa judecatorul a motivat in sentinta ca oprirea autoturismului meu nu a blocat calea de acces a autospecialelor ( cum a fost intocmit procesul verbal , art 143, lit d ) , deoarece am depus la dosar poze din care a reiesit ca acea cale de acces era blocata de un stalp, iar masinile de interventie nu puteau oricum intra acolo , deci practic eu blocasem stalpul :))