Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde se poate reclama Administratorul si Presedintele ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde se poate reclama Administratorul si Presedintele Asociatiei?

Buna ziua.
As dori sa stiu unde sau cum pot reclama Administratorul, respectiv Presedintele Asociatiei de Proprietari.
Motivul este incarcarea nejustificata a cheltuielilor de bloc cu anumite sume justificate de cei doi sub titlul de restante.
Toata sarada a inceput in urma cu 3 luni de zile cand m-am pomenit ca apar ca restantier cu peste 1800 de lei desi in ultimii ani nu aveam nici macar o intarziere la plata cheltuielilor.
Am solicitat Administratorului sa imi arate in ce temei au aparut aceste restante si mi-a comunicat ca nu imi poate oferi nici un detaliu deoarece Presedintele Asociatiei are toate actele si el se ocupa de contabilitatea tuturor actelor, respectiv intocmeste statele de plata.
Am adresat aceasi intrebare Presedintelui Asociatiei si acesta a justificat restantantele prin prisma faptului ca asa ii apare in contabilitate. Am solicitat detalii suplimentare, mai exact care sunt lunile ce nu le-am platit. Dupa indelungi dispute ci certuri pe aceasta tema Presedintele Asociatiei mi-a aratat in contabilitate asazisele luni in care nu am platit,
Norocul a facut ca am pastrat marea majoritate a chitantelor din ultimii ani si doar o singura chitanta de 560 lei aferenta ianuarie 2015 nu o aveam, restul le aveam pe toate. Vizibil deranjat "a corectat" situatia de plata si am convenit ca voi plati cei 560 lei, mea culpa ca nu avem chitanta.
Totul frumos pana la urmatoarea afisare de cheltuieli cand surpriza mare apaream restant cu peste 900 lei .. bineanteles administratorul nu stia de ce, nu are detaliile, iar presedintele asociatiei, dupa indelungi cautari si drumuri la usa lui, mi-a spus ca da, a mai descoperit ca nu as fi platit o luna aferenta anului 2005, deci in urma cu 13 ani ... no comment.
Bineanteles ca nu am chitante chiar asa de vehi, deci nu am reusit sa ajungem la nici o concluzie.
Intrebarea si doleanta mea este cui sa ma adresez, si cum, pentru a se face o verificare a contabilitatii, respectiv activitatii celor doua persoane, deja imi este foarte teama ca luna viitoare nu se va gasi, zic in nota de gluma, vreo plata neefectuata de mine de prin 1692 IEN si sarada celor doua persoane va continua la nesfarsit.
Mai specific ca mi-a fost refuzata trecerea pe chitanta separata a platii presupuselor restante si pe ultimele doua chitante platite care defapt reprezentau plata sumei de pe luna afisata + 100 lei in plus in contul restantelor, la motivul platii este trecut doar restanta cheltuieli bloc.
Pe langa intrebarea anterioara as dori sa stiu daca pot reveni cu un mesaj cu numele celor doua persoane, Administratorul si Presedintele Asociatiei, din informatiile obtinute ulterior am aflat ca impreuna tin Administratia si Contabilitatea a mai multor Asociatii (in jur de 20), motivul fiind de a gasi si alte persoane ce se afla in aceeasi problema ca si mine.
Va multumesc anticipat si astept cu deosebit interes orice informatie ce imi poate fi de ajutor.
bogdantm, utilizator
1-Nu este recomandat sa actionati in instanta administratorul de imobil deoarece garantat veti beneficia de hotarare defavorabila dv
2-
a comunicat ca nu imi poate oferi nici un detaliu deoarece Presedintele Asociatiei are toate actele si el se ocupa de contabilitatea tuturor actelor, respectiv intocmeste statele de plata.

Sustinerea dministartorului de imobil contravine flagrant dispozitiilor in vigoare
presedintele de asociatie nu poate concomitent in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari sa desfasoare si activitatea de contabil-se afla in stare de incompatibilitate
3-
a spus ca da, a mai descoperit ca nu as fi platit o luna aferenta anului 2005,

Pretentia presedintelui de asociatie este netemeinica
Pentru sume mai vechi de 3 ani opereaza prescriptia
4-Regulamentu forumului nu permite postarea de nume
5-Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu reticenta in solutionare sau mai rau cu necunoasterea sau incalcarea dispoztiilor in vigoare,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
ynocentta, utilizator
Multumesc mult de detalii.
O singura inadvertenta s-a stracurat, din eroare, am denumit-o Presedintele Asociatiei de Proprietari pe doamna care se ocupa de contabilitate, dar (acum cateva minute m-am clarificat) este defapt Presedinte Cenzori, banuiesc ca tot incompatibila functia cu cea de contabil administratie (detine toate actele si intocmeste statele de plata).

Ma puteti ajuta, va rog din suflet, cu legea care stipuleaza ca pentru sume mai vechi de 3 ani se opereaza prescriptia?

Intre timp am reusit sa discut pe aceeasi tema cu o doamna jurista care m-a indrumat sa ii solicit in scris (si sa trimit cu scrisoare recomandata) toate detaliile legate de anul, luna si suma considerata restanta si sa ii solicit ca sumele incasate astazi, care la motivul platii au trecut "restante", respectiv luna trecuta, sa le considere ca plata aferenta a lunii din momentul incasarii (februarie si respectiv ianuarie 2018, ..., nu ma intrebati de ce platim cheltuielile cu 2 sau 3 luni in urma ca nu am reusit niciodata sa aflu vreun raspuns pertinent), si de abia dupa ce primesc aceste detalii sa formulez in scris refuzul de plata bazat pe prescriptia in discutie, prescriptie de care nu am reusit sa gasesc detalii (respectiv care este legea), iar data de raportare a celor 3 ani va fi din momentul comunicarii in scris a acestor detalii.

Intrebare offline: doar informativa este intrebarea, doar curiozitate: as putea, in cazul in care nu voi primi informatiile in scris (in adresa voi specifica faptul ca solicit un raspuns in scris in maxim 5 zile lucratoare de la data primirii ei - fiind recomandata vor fi 5 zile din momentul in care semneaza de primire) sa ii transmit verbal ca o voi da in judecata pentru inselaciune, abuz sau orice alta infractiune ce poate surveni de aici, respectiv sa cer inclusiv daune morale (hartuire, defaimare, stres psihic, etc)? Motivul acestei intrebari este scopul de a gasi o parghie de a o forta, in caz de forta majora, sa imi furnizeze datele solicitate, nu voi pune in practica cele mentionate mai sus, doar verbal si atat, ca moneda de schimb.

Multumesc inca odata pentru toate detaliile si informatiile furnizate, au fost si sunt de foarte mare ajutor.

ynocentta a scris:

1-Nu este recomandat sa actionati in instanta administratorul de imobil deoarece garantat veti beneficia de hotarare defavorabila dv
2-
a comunicat ca nu imi poate oferi nici un detaliu deoarece Presedintele Asociatiei are toate actele si el se ocupa de contabilitatea tuturor actelor, respectiv intocmeste statele de plata.

Sustinerea dministartorului de imobil contravine flagrant dispozitiilor in vigoare
presedintele de asociatie nu poate concomitent in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari sa desfasoare si activitatea de contabil-se afla in stare de incompatibilitate
3-
a spus ca da, a mai descoperit ca nu as fi platit o luna aferenta anului 2005,

Pretentia presedintelui de asociatie este netemeinica
Pentru sume mai vechi de 3 ani opereaza prescriptia
4-Regulamentu forumului nu permite postarea de nume
5-Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu reticenta in solutionare sau mai rau cu necunoasterea sau incalcarea dispoztiilor in vigoare,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie

1-Potrivit art. 2517 noul Cod Civil, termenul de prescriptie extinctiva este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen.
2-Sunt responsabilitati distincte intre raspunderea de contabil si de cenzor
Aceiasi persoana nu poate desfasura concomitent in cadrul aceleiasi unitati ambele raspunderi
Cenzorul are competenta sa verifice si sa vizeze pentru legalitate documentele,financiar contabile
3-Este temeinic si legal ca intretinerea sa fie achitata pentru o perioada in urma deoarece fiecare furnizor de utilitati comunica de ex in luna aprilie factura aferenta lunii precedente
4-
solicit un raspuns in scris in maxim 5 zile lucratoare de la data primirii ei

Nu aveti temei legal pentru a impune termen de raspuns 5 zile
De regula asociatiile de proprietari utilizeaza termenul de 30 de zile raspuns la sesizari/petitii prevazut de art 8 OG nr 27/2002
Nu va hazardati sa atribuiti acuze pentru care nu aveti proba rezonabila
Ce proba aveti impotriva cenzorului ca a savarsit fapte sub incidenta infractiunii de inselaciune, abuz sau orice alta infractiune ce poate surveni de aici
5-Pentru a putea solicita instantei acordarea de daune va revine obligatia sa probati prejudiciul cauzat dv hartuire, defaimare, stres psihic, etc
Nu va hazardati sa demarati actiuni in instanta deoarece va asigurati stres timp alocat termenelor de judecata fara garantia unei hotarari judecatoresti favorabile
6-Anterior actionarii in instanta informati-va complet despre elementele constitutive ,latura subiectiva si obiectiva ale infractiunilor enumerate de dv si apreciate in sarcina cenzorului
ynocentta, utilizator