Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract prestari servicii

Pot incheia un contract de prestari servicii intre firma mea si angajatul ? Trebuie neaparat si carte de munca ?
Daca inchei contr prest servicii trebuie sa platesc ceva la stat ?
Am intrat intr-o belea cu ceva angajati si nu mai vreau sa musc inca odata . Nu pot sa le asigut salariul minim pentru ca nu pot asigura nici lucrarile cand vor fi....
pardon, 30 de zile calendaristice e perioada de proba pentru functiile de executie, iar pentru muncitorii necalificati e de 5 zile lucratoare si are caracter exceptional (art.30 codul muncii)
Solutie mai simpla, nu SRl cum propune un coleg de la nostru, PF ca e si mai ieftina si mai usor de constituit.
si eu am aceasi problema referitoare la forma de angajarea muncitorilor.Nu sint foarte convinsa ca ei o sa accepte sa creeze o firma de care sa aibe grije cu o gramada de declaratii, impozite, taxe, salariu contabilului, etc.Solutia cea mai simpla si la indemina este contract de prestari servicii pe lucrare- in cazul in care ai munca sezoniera si in timp in functie de calificarea muncitorilor sa-si faca PF -cam asa se deconteaza muncitorul cu antreprenorii in Austria si in Germania.
Ideea cu a 2-a societate infiintata pentru muncitori m-i se pare senzationala!
Bravo Jurisnet!