avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA ce daune acopera?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA ce daune acopera?

Buna ziua.
Am lovit cu masina o balustrada de inox de la o proprietate privata. Reparatia este foarte scumpa. Poate RCA-ul sa acopere aceasta cheltuiala?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: DenisRif , utilizator 16:21, 28 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Scrie clar in subsolul Politiei de Asigurare
PENTRU VATAMARI COROPORALE SAU DECES PANA LA 6 MILIOANE DE EURO
PENTRU DAUNE -PAGUBE MATERIALE -PANA LA 1.220.000 EURO
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 14 alin. (1) din Legea 132/2017 (Legea RCA) prevede :
(1) Despagubirile se acorda in cuantum egal cu intinderea prejudiciului pana la limita maxima de raspundere a asiguratorului RCA care este egala cu cea mai mare valoare dintre limita de raspundere prevazuta in legislatia aplicabila si cea prevazuta in contractul RCA [...]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. in cazul unui accident rutier de care sunt vinovat, ... Florin19971109 Florin19971109 Bună ziua. In cazul unui accident rutier de care sunt vinovat, am completat constatarea amiabilă, in cazul in care persoana pe care am lovit-o nu obține ... (vezi toată discuția)
Despăgubire transport platformă pe rca-ul vinovatului ottotavy ottotavy Va salut, Dupa un accident in urma caruia autoturismul meu nu se mai poate deplasa am chemat platforma pentru a il aduce la constatare si apoi la ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca pt 2006 praporgescu praporgescu care era limita de despagubire RCA in caz de deces, pt anul 2006? (vezi toată discuția)