Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA ce daune acopera?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA ce daune acopera?

Buna ziua.
Am lovit cu masina o balustrada de inox de la o proprietate privata. Reparatia este foarte scumpa. Poate RCA-ul sa acopere aceasta cheltuiala?
Multumesc
Scrie clar in subsolul Politiei de Asigurare
PENTRU VATAMARI COROPORALE SAU DECES PANA LA 6 MILIOANE DE EURO
PENTRU DAUNE -PAGUBE MATERIALE -PANA LA 1.220.000 EURO
Art. 14 alin. (1) din Legea 132/2017 (Legea RCA) prevede :
(1) Despagubirile se acorda in cuantum egal cu intinderea prejudiciului pana la limita maxima de raspundere a asiguratorului RCA care este egala cu cea mai mare valoare dintre limita de raspundere prevazuta in legislatia aplicabila si cea prevazuta in contractul RCA [...]