Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de noapte

Buna ziua,
Am o nelămurire fata de sporul de noapte. Lucrez in schimburi, I, II și III. Schimbul III de la ora 00.oo la 08.oo, deci am 6 ore de noapte. Schimbul. II de la 16.oo la 24.oo, două ore de noapte. Conform legii aceste două ore nu s-ar include. Daca in cursul lunii respective lucrez noaptea aprox 56-60 de ore (adunate de la sch II și III) se vor plăti toate? Aceste ore depășesc 30% din timpul lucrat lunar.
Mulțumesc!
Tot nu înțeleg! La lit.a scrie timpul zilnic de lucru, iar la lit.b scrie timpul lunar de lucru. Cele 3 ore pe timp de noapte nu are nici o legătură cu cele "30%" din timpul lunar de lucru! După gândirea mea, sunt doua situații distincte.

Am fost platit pt doar 3 ore de noapte lucrate într-o zi deci, nu are nici o legătură cu cele 30% precizate la lit.b!
Cornel Vasile, Consilier juridic