Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Prim ajutor la locul de muncă
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Prim ajutor la locul de muncă

Bună ziua. În cadrul C.S.S.M., (Primărie) s-a hotărât a se achiziționa un serviciu extern specializat pentru demonstrații de acordare prim ajutor. Știu ce spune legislația cu privire la acordare prim ajutor și că șeful ierarhic respectiv conducătorul locului de muncă este cel care instruiește, că trebuie desemnate persoane care să fie trimise la curs de acordare prim ajutor, că vor sau nu.
Întrebarea mea este: Dacă vine curtea de conturi și verifică faptul că am achiziționat acest serviciu cu X xx lei și legislația îmi spune cine și ce are de făcut, deci nu prea am voie, unde găsesc totuși că aș putea face acest lucru, fără să dau banii înapoi pe achizitia serviciului?
Argumentele noastre au fost:
- lipsesc poate cei care ar trebui să acorde prim ajutor, nu toți dar celelalte persoane sunt la mai mult de 300 de metri de lucrătorul accidentat având un atac de cord, picior rupt, accident vascular, etc...
- dacă persoana desemnată se pierde, leșină, nu poate...
Cum aș putea reglementa astfel încât să nu încal legislația?
Vă mulțumesc!
Bună ziua. Nu stiu exact modalitatea de achizitie a acestor servici dar am o sugestie. Dece nu luati legatura cu medicul de medicina munci sa va ajute cu aceste demonstrații, sau cu o subunitate de pompiri ce are si un modul SMURD in compunere, un serviciu de ambulanta, cu un contract de colaborare...asa nu cred ca veti avea probleme la un eventual control, aceste demonstrații sunt cerute de legea SSM 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
Repet, e doar o sugestie, nu stiu daca legal poate fi alpicata...
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc. Da, sugetia e bună, ținând cont că avem în subordine și spitalul, doar că și așa trebuie plătite, aici e buba.
Primaria trebuie sa numeasca prin decizie persoanele care se acupa de acordarea primului ajutor. Aceste persoane trebuie instruite dar nu de conducatorul locului de munca (acesta nu are competente medicale) ci de persoane specializate. V-as sugera sa apelati la "Crucea rosie" din judetul dumneavoastra -ei fac cursuri de prim ajutor periodic, contra-cost. [ link extern ] /
Partea de acte... nu o cunosc, poate va ajuta un contabil, cineva... sau puteți intreba la acel spital, poate la ambulanta sau SMURD e mai simplu, cum se poate face asta, un contract de colaborare, nu stiu...
Am înțeles partea aceasta cu desemnarea, Noi dorim ca tot personalul să privească o demonstrație de prim ajutor chiar și cu desemnarea persoanelor respective, Doar că temerea noastră este argumentele pe care le-am aduce curții de conturi în legătură cu plata pe care am putea să o facem către acel serviciu care face aceste demontrații.