Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Site-ul ANAF zice ca nu sunt înregistrat în scopuri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Site-ul ANAF zice ca nu sunt înregistrat în scopuri de TVA. Ce să fac? Mai am doar câteva zile să depun D 390

Am primit un cod special de TVA pt a putea factura catre clienti UE.
Azi am incercat sa depun declaratia 390 pt prima data (am semnatura electronica, inregistrata si la anaf).

Am primit acest raspuns:

XXX PFA nu figurează la data de 19.07.2018, (data solicitării) nici în Registrul persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, nici în Registrul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal a fost anulată. Această situatie poate apărea dacă persoana impozabilă nu a fost niciodată înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal.

Ce sa fac? Mai am doar cateva zile sa depune declaratia 390.
Manuela Rășină, administrator
Ati primit raspunsul pt ca nu sunteti inreg in scopuri de TVA conform art 316, ci 317. D-voastra ati primit acest mesaj cand ati incercat sa cautati codul in Registrul persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, in care nu aveti cum sa apareti.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Ați depus vreo declarație de înregistrare ca să deveniți plătitor de TVA? Decl.700 sau 010?